Reklama

Slováci - informace o tématu

forinty, ilustrační foto

Maďarští byznysmeni vtrhli do Česka. Zdvojnásobili objem kapitálu v českých firmách

Maďarští podnikatelé loni významně posilovali svůj byznys na českém trhu. Objem základního kapitálu českých firem, který kontrolují majitelé z Maďarska, se mezi lety 2020 až 2021 zvýšil o téměř sto procent na 15,5 miliardy korun. Nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem zůstávají Slováci, co do objemu zainvestovaného kapitálu ale vítězí Němci, kteří do tuzemských firem vložili pětinásobek toho, co slovenští, ukrajinští a ruští podnikatelé dohromady. Vyplývá to z dat poradenské společnosti Dun & Bradstreet. 

Přečíst článek
Reklama

News box

Předběžné slyšení v soudním sporu americké společnosti Twitter proti miliardáři a šéfovi automobilky Tesla Elonu Muskovi je odloženo na začátek října. Původně mělo proběhnout již tento týden. Firma chce podnikatele donutit, aby splnil svůj závazek a koupil ji. Podle agentury Reuters by posun slyšení na 6. a 7. října, tedy na dobu jen deset dní před začátkem soudního procesu, mohl hrát ve prospěch provozovatele sociální sítě.
Gibraltar prodal v aukci zabavenou luxusní jachtu 🛥 Axioma ruského podnikatele Dmitrije Pumpjanského za 37,5 milionu dolarů 💲 (964 milionů korun). Nabídku poslalo 63 zájemců, jméno kupce prodávající úřad Admiralty Marshal neprozradil, uvedla agentura AFP. Jachtu zabavil Gibraltar v březnu, protože Pumpjanskij je terčem protiruských sankcí v souvislosti s invazí na Ukrajinu.
Fond kvalifikovaných investorů J&T Arch Investments uzavřel druhé čtvrtletí roku 2022 s objemem aktiv 💰 přesahujícím psychologickou hranici miliardy eur (25,26 miliardy korun). Za posledních dvanáct měsíců pak dosáhl zhodnocení investičních akcií o 9,4 procenta v případě korunové třídy, resp. 7,2 procenta v případě třídy eurové. Číst více
Německo bude muset nechat 2️⃣ ze 3️⃣ stávajících jaderných ☢ elektráren v provozu až do jara, aby se vyhnulo možným nedostatkům elektrické energie ⚡. Oznámil to spolkový ministr hospodářství Robert Habeck. Německo původně plánovalo, že poslední tři jaderné elektrárny odstaví na konci roku, na počátku září ale rozhodlo, že dvě z nich nechá do jara v rezervě. Nyní Berlín počítá, že místo v rezervě zůstanou obě elektrárny připojeny k síti. Číst více

Slovenský parlament velkou většinou hlasů přítomných poslanců souhlasil se vstupem Švédska a Finska do NATO 🌐. Ratifikační proces Slovenska završí svým podpisem 🖋 prezidentka Zuzana Čaputová. Bratislava souhlasila s přistoupením dvou severských zemí do aliance mezi posledními členy NATO. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě ještě chybí souhlas Maďarska a Turecka.

Divize americké společnosti Harley-Davidson 🏍 pro výrobu elektrických 🔋 motocyklů LiveWire vstoupila na burzu. Učinila tak prostřednictvím fúze s firmou specializovanou na akvizice, takzvanou SPAC. Vznikl tak první veřejně obchodovaný výrobce elektrických motocyklů v USA, píše agentura Reuters.

Pražská burza potřetí v řadě oslabila 📉, index PX dnes klesl o 0,54 procenta na 1144,92 bodu. Ztrácela většina titulů v indexu, pohoršily si zejména menší tituly. Rostla naopak Komerční banka.

Koruna 👑 opět oslabila k dolaru, dnes o 🔟 haléřů na 25,66 koruny za dolar 💲. Je to její nejslabší závěr od dubna 2020. K euru klesla česká měna o 3️⃣ haléře. na 24,68 koruny za euro 💶.
Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify 💰 zaměstnancům veřejné a státní služby. Základ výdělku se chystá zvednout o 🔟 procent jen policistům 👮, hasičům 👨‍🚒 či vojákům. Ostatním profesím se má suma na platy navýšit o čtyři procenta, peníze mají putovat do odměn. Po jednání s odborovými předáky to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Odboráři s tím nesouhlasí. Žádají aspoň část prostředků do tarifů.

Ceny ropy 🛢 se odrazily od devítiměsíčního minima, kam se propadly v pondělí. Rostou díky omezení nabídky v Mexickém zálivu před úderem hurikánu Ian a díky slábnoucímu dolaru 💲. Cena severomořské ropy Brent přidává 3,3 procenta na 86,80 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI posiluje o 3,1 procenta a byla lehce nad 79 dolary za barel.

Reklama
Reklama
Doporučujeme