Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

L-159 - informace o tématu

Aero L-159

Prosba Ukrajiny o letouny L-159 trvá. Pomohou nám v boji s drony, uvedl Zelenskyj

Prosba o letouny L-159 trvá, Ukrajina je potřebuje, řekl v rozhovoru pro Český rozhlas ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Jeho země by je podle něj využila mimo jiné v boji proti dronům Šáhed. Pokud by Česko letouny Ukrajině poskytlo, ukrajinská armáda je otestuje a následně bude možné podepsat smlouvu na nové modely, dodal prezident.

Přečíst článek

O letadlech L-159 měla rozhodnout armáda, ne politici, říká zástupce zbrojařů Jiří Hynek

Přečíst článek
Aero L-159

Vládní koalice zastavila prodej letounů L-159 Ukrajině. Armáda je potřebuje, uvedl Babiš

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Armádní letouny L-159 Alca

Budoucnost armády? Místo L-159 chystá bezpilotní stroje

Bitevníky L-159 Alca by mohly ve výzbroji armády po skončení jejich technické životnosti v budoucnu nahradit bezpilotní prostředky. Uvedl to mluvčí ministerstva obrany Jiří Táborský. Pokud si Česká republika ze Spojených států zakoupí dvě letky nadzvukových letounů F-35, sníží se podle něj počet strojů L-159 o jednu letku.

Přečíst článek

News box

Automobilka Škoda Auto loni celosvětově vyrobila 1 065 000 vozů, meziročně o 1️⃣5️⃣ procent víc. Poprvé za posledních šest let je to přes milion vyrobených aut. Na české závody automobilky v Mladé Boleslavi a Kvasinách z toho připadá 907 100 aut značky Škoda. V Indii se výroba meziročně víc než zdvojnásobila na 73 800 vozů.
Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok neuspěl s návrhem, aby soud vůči němu zastavil exekuci. Té ministr čelí po prohraném soudním sporu se šesti policisty, kterým má zaplatit odškodné celkem 9️⃣0️⃣ tisíc eur (zhruba 2,2 milionu korun) a náklady řízení.
Svět by měl být ☝️ znepokojen, pokud 5. února bez náhrady vyprší smlouva Nový START, která Rusku a Spojeným státům stanovuje limity na strategické jaderné zbraně a jejich nosiče. Prohlásil to místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv, napsala agentura Reuters. Medveděv, který byl v letech 2008 až 2012 ruským prezidentem, dohodu s někdejším americkým prezidentem Barackem Obamou podepsal v roce 2010 v Praze.
Budějovický Budvar loni uvařil a prodal 1,946 milionu hektolitrů piva, což je 📈 rekordní množství, meziročně jde o jednoprocentní zvýšení. Produkce národního podniku roste třetí rokem po sobě. Rok 2025 patří k nejúspěšnějším v historii pivovaru, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí pivovaru Barbora Povišerová.
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v lednu 📉 zhoršily. Pokles indexu nákupních manažerů (PMI) byl šestý za posledních sedm měsíců. Index klesl na 49,8 bodu z prosincových 50,4 bodu. Dnes o tom informovala společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru.
Po celém Německu dnes  stávkují zaměstnanci městských dopravních podniků. Tramvaje, autobusy i vlakové soupravy metra zůstaly stát v garážích a depech. Jejich řidiči požadují lepší pracovní podmínky i vyšší platy. Stávka zkomplikovala ranní cestu do práce či do školy milionům lidí v 15 ze 16 německých spolkových zemí.
Hasiči po prověrce výškové budovy ve Fakultní nemocnici Brno ☝️ poukázali na řadu porušení protipožárních předpisů. Podle protokolu, který získaly Seznam Zprávy, neměly požární a evakuační výtahy pravidelné kontroly. Dveře, které mají bránit šíření kouře a žáru, zůstávaly otevřené. V únikových cestách byly odložené věci a kouřilo se tam.
V Kennedyho centru se zhruba po dva roky kvůli rekonstrukci  nebudou konat žádné akce. Oznámil to v neděli večer na své sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump, který se loni jmenoval předsedou této významné kulturní instituce ve Washingtonu. Uzavřeno má být národní kulturní centrum od 4. července, kdy Spojné státy budou slavit 250. výročí nezávislosti.
Budoucí norská královna Mette-Marit udržovala nečekaně úzké 🤝 vztahy s americkým sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem. Zjistila to norská média, která studovala Epsteinovy spisy zveřejněné v pátek. Jde o další skandál, protože její syn příští týden stane před soudem za desítky trestných činů včetně znásilnění, napsala agentura AFP.
Liberálnědemokratická strana (LDP) japonské premiérky 👩 Sanae Takaičiové směřuje k drtivému vítězství a parlamentní většině v předčasných volbách, které se uskuteční v neděli. Ukazuje to podle agentury Reuters průzkum listu The Asahi šimbun.
Doporučujeme