Šetrný klozet, technologický hit od společnosti Siko, který splachuje jen minimem vody, zaujal svět. Firma s ním má velké plány. Loni podle předběžných kvalifikovaných odhadů Siko poprvé v historii utržilo přes pět miliard korun a vydělalo přes půl miliardy. Letošní plán je podle jeho šéfa Tomáše Valy ještě o něco ambicióznější. Jen na investice dá půl miliardy.
Širší vedení Nejvyššího kontrolního úřadu, kolegium, by mohl doplnit bývalý soudce Ústavního soudu 👨 Radovan Suchánek (53). Navrhl ho prezident NKÚ Miloslav Kala. Členy kolegia volí Sněmovna. Suchánek byl ústavním soudcem v letech 2013 až 2023. Nyní vedle advokátní praxe vyučuje například na Právnické fakultě Univerzity Karlovy.
Prozatímní prezidentka Venezuely 👩 Delcy Rodríguezová představila návrh zákona o amnestii, díky kterému by se mohly na svobodu dostat stovky politických vězňů, včetně opozičních předáků, novinářů a bojovníků za lidská práva. Informují o tom agentury.
Definitivní ukončení těžby černého uhlí v Česku bude mít podle analytiků na tuzemskou energetiku spíše jen zanedbatelný dopad. Většina zařízení se na to podle nich připravila dopředu, navíc uhlí je na trhu stále 👍 dostatek. Případné obnovení těžby hodnotí jako nerealistické. Vyplývá to z vyjádření analytiků.
Vesmírná společnost Blue Origin amerického miliardáře Jeffa Bezose na nejméně dva roky ❌ pozastavuje lety své rakety New Shepard sloužící mimo jiné k vesmírné turistice. Firma uvedla, že se nyní hodlá soustředit na rozvoj aktivit souvisejících s vysláním lidí na Měsíc.