Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

ruská centrální banka - informace o tématu

Brusel sáhl na ruské rezervy. Peníze jdou opět Kyjevu

Brusel sáhl na ruské rezervy. Peníze jdou opět Kyjevu

Úroky z ruských rezerv v Evropě nekončí v Moskvě. EU je posílá na pomoc Ukrajině. „I těchto 1,4 miliardy eur bude nasměrováno tam, kde je to nejvíce potřeba,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Přečíst článek

Absurdita války na Ukrajině: Rubl je nejsilnější za sedm let. Zde jsou důvody proč

Přečíst článek
rubl

Ruská centrální banka potřetí za měsíc snížila základní úrok, čeká inflaci o více než pětinu

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Kurs rublu

Lukáš Kovanda: Silný rubl je iluze zmanipulovaného trhu. Funguje jen prozatím

Rubl od začátku invaze posílil ze všech měn světa suverénně nejvíce, proti koruně o 30 procent. Trh s ním je ale znásilněný, vždyť od ruských energií už se odvrací i země jako Indie či Maďarsko.

Přečíst článek
ukrajinský krize

Pět tisíc dolarů, ani o cent víc. Jen tolik mohou měsíčně poslat Rusové příbuzným do zahraničí

Ruská centrální banka omezila objem peněz, které mohou Rusové prostřednictvím bankovních převodů posílat svým příbuzným do zahraničí, a to na maximálně 5000 dolarů (zhruba 118 tisíc korun) měsíčně, píše ruský list Kommersant s odvoláním na dopis centrální banky. Podle dopisu je opatření součástí kroků k zajištění finanční stability.

Přečíst článek

News box

Americká společnost Anthropic, která vyvíjí generativní umělou inteligenci, plánuje vstoupit na burzu letos v září nebo začátkem října. Pokud se záměr uskuteční, bude to jedna z 📈 největších primárních veřejných nabídek akcií (IPO). S odvoláním na zdroje obeznámené s plány firmy to napsal deník The Wall Street Journal.
Americký výrobce čipů Intel si z prodeje akcií zajistil 2️⃣0️⃣ miliard dolarů (asi 420 miliard korun). Oznámil to v pondělním sdělení. Získaná částka je o třetinu vyšší, než firma původně plánovala. Intel si vytváří finanční rezervy, aby využil silného zájmu o umělou inteligenci a lépe se prosadil v boji s konkurencí, uvedla dnes agentura Bloomberg.
Internetový prodejce levné módy Shein plánuje příští týden ve středu zahájit proces primární nabídky akcií v Hongkongu. S odvoláním na dva informované zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. Shein při vstupu na burzu cílí na tržní hodnotu v rozmezí 30 až 40 miliard dolarů (až 8️⃣4️⃣0️⃣ miliard korun).
Ceny ropy 🛢 pokračují v růstu 📈. Severomořský Brent překročil 90 dolarů za barel, a vrátil se tak na hodnoty z konce července. Podle analytiků slábnou naděje na brzké vyřešení konfliktu mezi Íránem a Spojenými státy a na znovuotevření Hormuzského průlivu. Ten je klíčový pro přepravu ropy ze zemí kolem Perského zálivu.
Patnáct velkých automobilek vydělalo v prvním pololetí na každém prodaném vozidle v průměru výrazně méně než před rokem. Průměrný provozní zisk na jedno auto klesl na 1187 eur (28 800 korun) ze 1409 eur (34 200 korun). Vyplývá to z analýzy německého Centra pro automobilový management (CAM), na kterou se odvolává agentura DPA. Automobilový průmysl zatěžují zejména americká cla a tvrdá cenová konkurence v Číně.
Energetická společnost ČEZ ⚡ začala s oceňováním majetku pro připravované vyčlenění nevýrobní části firmy do nové dceřiné společnosti ČEZ Energy. Mělo by trvat několik měsíců. Celý proces rozdělení firmy zatím pokračuje podle naplánovaného harmonogramu, společnost ho chce stihnout do konce prvního čtvrtletí příštího roku. Uvedl to finanční ředitel ČEZ Martin Novák.
Syrský soud v nepřítomnosti odsoudil svrženého prezidenta Bašára Asada k trestu smrti za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané za občanské války, která vypukla v roce 2011. Informuje o tom agentura Reuters. Asad s rodinou uprchl v prosinci 2024 do Moskvy. 
Americký výrobce čipů Nvidia uzavřel partnerství se šesti významnými finančními institucemi s cílem vytvořit platformy pro financování výpočetní infrastruktury. Ty mají od třetích stran mobilizovat kapitál za více než 500 miliard dolarů 💲 (10,5 bilionu korun) na infrastrukturu pro umělou inteligenci (AI), oznámila v pondělí firma. Její grafické procesory (GPU) se dnes široce využívají pro vývoj a provoz systémů AI.
Spotřebitelské ceny v Česku v červenci zrychlily meziroční růst na 1️⃣,7️⃣ procenta z červnových 1,5 procenta. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,6 procenta. Svůj předběžný odhad z minulého týdne dnes potvrdil Český statistický úřad. Inflaci táhly vzhůru pohonné hmoty, opačně působily potraviny, vyplývá z informací na webu ČSÚ.
Výrobce polovodičů ON Semiconductor Czech Republic vykázal loni tržby z prodeje výrobků a služeb přesahující 9,044 miliardy korun. Meziročně byly 📈 vyšší o 2,32 miliardy. Čistý zisk společnosti z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku vzrostl z předloňských zhruba 138,8 milionu korun na 759,2 milionu loni.