Kam zajít, co ochutnat a co stojí za pozornost

Odebírat newsletter

Fotbalová událost: Mistrovství světa v kontroverzní zemi

V Kataru začíná 20. listopadu fotbalové mistrovství světa, v mnoha ohledech unikátní.

Unikátní MS v Kataru: Nejdražší, první v muslimské i arabské zemi, v jediném městě – a pozor, téměř bez alkoholu

Po čtyřech letech se oči všech fotbalových fanoušků znovu upnou na fotbalový vrchol, mistrovství světa. Překvapivá volba padla před 12 lety na subtropický Katar, přičemž v mnoha ohledech bude šampionát unikátní. Mnohomiliardová show, která začíná v neděli, bude prvním mistrovstvím světa ve fotbale v arabském světě, prvním v konzervativní muslimské zemi, což obnáší i velmi přísná pravidla pro konzumaci alkoholu ze strany fanoušků a dalších, a prvním pořádaným v jediném městě a jeho okolí, v Dauhá, napsal deník The Wall Street Journal.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

News box

Kompenzaci pro ovocnáře za jarní mrazy, které letos způsobily podle odhadu škody mezi jednou miliardou a 1️⃣,5️⃣ miliardy korun, očekává ministerstvo zemědělství na jaře příštího roku, uvedl resort. Škody po letošních mrazech nahlásilo Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu celkem 507 pěstitelů.
Vláda podle prezidenta 👨 Petra Pavla dělá kroky, aby možná ještě do červencového summitu Severoatlantické aliance (NATO) doplnila další zdroje, a naplnila tak dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) na výdaje na obranu. Zda se to podaří, se uvidí v následujících týdnech, řekl prezident novinářům na Vysočině.
Prezident 👨 Petr Pavel chápe chystanou jednodenní stávku zaměstnanců České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo). Při dnešní návštěvě Vysočiny ji označil za legitimní. Novinářům řekl, že rozumí obavám a nejistotě, které pramení z plánu vlády na změnu financování těchto veřejnoprávních médií.
Vládní poslanci na Slovensku dnes ve sněmovně  neprosadili návrh na prodloužení volebního období parlamentu a orgánů samospráv o jeden rok na pět let, ani možnost dosáhnout vypsání předčasných parlamentních voleb na základě úspěšného referenda. Předlohy nepodpořila opozice, jejíž hlasy byly potřebné ke schválení příslušných ústavních změn.
Maximální ceny 🛢️🛢️🛢️ pohonných hmot, které denně stanovuje stát, ve čtvrtek opět o desítky haléřů klesnou. Nejvyšší povolená cena nafty se sníží pod hranici 38 korun za litr, oproti dnešku zlevní o 80 haléřů na 37,55 koruny za litr. Benzin pak budou moci čerpací stanice prodávat nejvýše za 40,84 koruny za litr, což je o 42 haléřů méně než dnes.
Silničáři otevřeli 7,5 kilometru dlouhý úsek 🛣️🛣️🛣️ dálnice D49 mezi Martinicemi na Kroměřížsku a Fryštákem na Zlínsku. Předloni v prosinci zprovoznili první úsek dálnice D49 mezi Hulínem na Kroměřížsku a Martinicemi dlouhý asi 9,8 kilometru. Práce na stavbě D49 opakovaně zdržely námitky a žaloby ekologických aktivistů.
Poslanci Evropského parlamentu schválili nové unijní předpisy, které mají zjednodušit navracení občanů třetích zemí pobývajících v EU nelegálně. Návrh, na němž se začátkem tohoto měsíce předběžně dohodli vyjednavači Evropského parlamentu a členských států, počítá mimo jiné s povinností migrantů spolupracovat s úřady či se vznikem takzvaných návratových center mimo území unie.
Britský televizní moderátor Jeremy Clarkson, který působil jako jedna z hlavních tváří motoristického pořadu Top Gear, oznámil, že mu byla diagnostikována agresivní forma rakoviny prostaty. Podle agentury Reuters a britských médií tuto informaci sdělil v posledních epizodách páté série svého pořadu Clarkson's Farm (Clarksonova farma), které zveřejnila streamovací platforma Amazon Prime Video.
Do jednodenní výstražné  stávky v České televizi a Českém rozhlase se v pondělí 22. června zapojí stovky zaměstnanců obou veřejnoprávních médií, kteří chtějí dát najevo nesouhlas se záměrem vládní koalice změnit jejich financování. Stávka se projeví ve vysílání s výjimkou dětských stanic Radio Junior a Déčko, neohrozí ale klíčové funkce médií veřejné služby, oznámili dnes organizátoři protestu před budovou rozhlasu v Praze.
Míra inflace v zemích Evropské unie v květnu vzrostla o desetinu procentního bodu a dostala se na 3️⃣,3️⃣ procenta. V Česku se naopak o tři desetiny bodu snížila a dosáhla 1,8 procenta, oznámil dnes unijní statistický úřad Eurostat. Inflace v EU je tak blízko hodnot, kde byla po minulé energetické krizi z let 2022 a 2023.