Všechny novostavby v Evropské unii budou od roku 2030 povinně bezemisní, nové úřední budovy tuto podmínku musejí splnit už o dva roky dříve. Všechny nové domy budou také od konce roku 2029 muset umožňovat instalaci solárních panelů, což se nových nerezidenčních budov týká už od konce roku 2026. Shodli se na tom v úterý ministři energetiky členských zemí, kteří schválili společný přístup k pravidlům omezujícím energetickou náročnost budov. O jejich konečné podobě budou státy jednat s Evropským parlamentem.
Fotobanka Getty Images ❌ zrušila plánovanou fúzi s konkurenční společností Shutterstock kvůli požadavku britského regulátora hospodářské soutěže prodat oddělení redakčního obsahu jako podmínky pro schválení transakce. Informovala o tom agentura Reuters.
Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) při úterním setkání prezidentovi Petru Pavlovi vysvětlil, že zákon prosazovaný vládou veřejnoprávní média ❌ neohrožuje. Vláda svým zákonem ruší dosavadní poplatkový systém a převádí financování České televize a Českého rozhlasu na státní rozpočet a ubírá jim peníze, což může podle pracovníků médií, veřejnosti i opozice ohrozit nezávislost médií.
Americký prezident 👴 Donald Trump oznámil, že republikáni uspořádají v září v Dallasu mimořádný celonárodní sjezd s cílem mobilizovat voliče před listopadovými volbami do Kongresu, které se konají zhruba v polovině prezidentova mandátu. Konání stranického sjezdu v tomto období je neobvyklé, neboť velké nominační sjezdy republikáni i demokraté běžně pořádají pouze v roce prezidentských voleb.
Zástupci Íránu se v nejbližších dnech ❌ nesetkají s vysoce postavenými představiteli Spojených států, kteří v úterý přiletěli na jednání do katarského Dauhá. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na íránské ministerstvo zahraničí. Katar mezitím v úterý večer uvedl, že bude pokračovat v roli prostředníka ve vyjednávání mezi USA a Íránem.
V Evropské unii začíná platit clo na balíčky ze třetích zemí v hodnotě do 1️⃣5️⃣0️⃣ eur (zhruba 3600 korun). Vztahovat se bude například na zásilky ze Spojených států a Švýcarska, postihne ale především ty, které se Evropané objednávají u čínských internetových prodejců, jako je Shein, Temu nebo AliExpress. Nově se za každý doručený výrobek budou platit tři eura (zhruba 73 korun).