Reklama

Zprávy z firem

Oliver Blume, šéf koncernu Volkswagen

Čtyři vratká křesla. Nový šéf koncernu VW chce snížit počet členů boardu

Nastupující šéf automobilového koncernu Volkswagen Oliver Blume jako jeden z prvních kroků po nástupu do funkce chystá snížení počtu členů představenstva podniku. S odvoláním na několik informovaných zdrojů to uvedla agentura Reuters. Automobilky Volkswagen i Porsche, kterou Blume vede, se k věci nevyjádřily.

Přečíst článek
Elon Musk

Musk rozjel plán B pro případ soudní prohry. Prodal akcie Tesly za sedm miliard dolarů

Přečíst článek
Komponenty, ilustrační foto

Micron postaví v USA továrny na čipy za bilion. I díky Bidenovi

Americký výrobce paměťových čipů Micron investuje do roku 2030 v USA 40 miliard dolarů (959 miliard korun) do výstavby závodů na výrobu polovodičů. Využije k tomu vládní dotace a úvěry.

Přečíst článek
Daniel Křetínský

Křetínského EP Energy Trading zvýšila zisk. I díky nákupu Dobré energie

Společnost EP Energy Trading, která pod značkou epet dodává elektřinu a plyn odběratelům v Česku a na Slovensku, loni zvýšila zisk před zdaněním o více než 60 procent na 90,7 milionu z předloňských 32,9 milionu korun. Tržby meziročně stouply o necelé tři miliardy na 14 miliard korun, vyplývá to z výroční zprávy společnosti.

Přečíst článek
Letadlo ruské letecké společnosti Aeroloft

Až na šroubky. Rusové kvůli sankcím rozebírají odstavená letadla na náhradní díly

Ruské letecké společnosti včetně státního Aeroflotu rozebírají letadla, aby si zajistily náhradní díly, které nemohou kvůli západním sankcím koupit od zahraničních dodavatelů. Agentuře Reuters to řekly čtyři zdroje z oblasti letectví. K této praxi bude podle předpovědí odborníků bude docházet v dosud nevídaném rozsahu.

Přečíst článek
Šéf ČEZ Daniel Beneš (vlevo) a ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN)

Lukáš Kovanda: Stát si příští rok na dividendách ČEZ vezme až 36 miliard

Zisk ČEZ ve druhém čtvrtletí letošního roku zaostal za očekáváním. Podnik ale navýšil odhad letošního celoročního výsledku. Příští rok vyplatí rekordní dividendu. Stát se tak může těšit až na 36 miliard korun.

Přečíst článek
Avast, sídlo

Avast vydělal za pololetí šest miliard. Akcie se drží na rekordu

Akcie antivirové společnosti Avast letos výrazně klesly po pozastavení veškerých operací v Rusku. Začátkem srpna po předběžném schválení sloučení podniku s firmou NortonLifeLock ze strany britského antimonopolního úřadu se ale dostaly na rekordní maximum. Na něm zůstávají i poté, co firma oznámila pokles pololetního zisku.

Přečíst článek
ČEZ, sídlo

Stát vydělá na růstu cen energií miliardy. ČEZ zásadně zvyšuje odhad čistého zisku na letošní rok

Polostátní energetický gigant zásadně zvýšil odhady letošního zisku. Namísto původně plánovaných 45 až 49 miliard by měl letos ČEZ vydělat až 65 miliard korun. Stát, který je většinovým vlastníkem ČEZ, tak výrazně vydělá na rostoucích cenách energií. Podle výsledků firmy je pak patrné, že domácnosti šetří energie více než velké průmyslové podniky.

Přečíst článek
Whirlpool

Whirpool k bílé technice přibere i drtiče odpadu. Koupí jejich největšího výrobce

Americký výrobce domácích spotřebičů Whirlpool Corp. koupí největšího světového výrobce drtičů potravinového odpadu InSinkErator. Firmě Emerson Electric za něj zaplatí tři miliardy (72,1 miliardy korun).

Přečíst článek
BioNTech

BioNTech je krok od schválení omikronové vakcíny. Dočkat bychom se jí mohli na podzim

Koronavirová mutace omikron dosud odolávala vakcínám schváleným v EU. Na podzim by se ale na evropský trh měla dostat očkovací látka vyvinutá německou společností BioNTech, která je účinná i na tuto subvariantu covidu. První dávky by po obdržení souhlasu příslušných orgánů mohla farmaceutická firma dodat už v říjnu.

Přečíst článek
autonomní vozy

Vítězství techniky. Baidu získalo v Číně licenci na taxíky zcela bez řidiče

Malý krok pro lidstvo, ale velký pro firmu Baidu, chtělo by se parafrázovat slavný výrok Neila Armstronga při vstupu na povrch Měsíce. Společnost Baidu získala v Číně licenci k provozování autonomních taxi zcela bez řidiče, což sama firma přirovnává nejen k přistání na Měsíci, ale rovnou k vybudování základny na něm, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek
Pfizer vakcína

Spanilá jízda Pfizeru. Za zisky z vakcín proti covidu koupí další firmu, letos už třetí

Farmaceutický gigant Pfizer posílený zisky za prodej vakcín proti covidu koupí výrobce léku na srpkovitou anémii Global Blood Therapeutics. Cena za transakci, kterou schválily správní rady obou společností, činí 5,4 miliardy dolarů (asi 130 miliard korun), uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek
Reklama

News box

Příbramský výrobce řídicích systémů pro energetiku a průmysl ZAT získal v loňském obchodním roce zakázky za více než 1,1 miliardy korun. Objem je nejvyšší 📈 za posledních šest let. Tržby v obchodním roce 2021 jsou meziročně téměř o sedm procent vyšší, přesáhly 491 milionů korun, uvedla společnost v tiskové zprávě.
Stát vyčlenil z evropských peněz na projekty zabývající se kybernetickou 💻 bezpečností 3,4 miliardy korun. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) k tomu nyní spustilo první dotační výzvy, které mají pomoci se zabezpečením informačních a komunikačních systémů a zlepšením technických opatření při ochraně dat občanů. 
Ruská státní plynárenská společnost Gazprom varovala, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit 📈 o dalších 60 procent na více než 4000 dolarů 💲💲💲(96713 korun) za 1000 metrů krychlových. Vývoz a produkce samotného Gazpromu přitom klesá vinou západních sankcí uvalených na Rusko za vojenskou invazi na Ukrajinu, informovala o tom agentura Reuters.
Cena klíčového termínového kontraktu na elektřinu na energetické burze European Energy Exchange (EEX) v Lipsku poprvé překročila ⚠️⚠️⚠️ 500 eur 💶💶💶 (zhruba 12 300 korun) za megawatthodinu. Za poslední rok se tak zvýšila zhruba o 500 procent, vzhůru ji tlačí hlavně omezování dodávek ruského plynu, informovala agentura Bloomberg. Číst více
Potravinářská společnost Emco loni meziročně zvýšila 📈 zisk o 69,6 procenta na 62,9 milionu korun. Tržby firmě vzrostly o 300 milionů korun, tedy o 21,5 procenta, na 1,56 miliardy korun. Přes 570 milionů korun byly loni tržby v zahraničí. 
Spotřeba zemního plynu v Německu v první polovině roku meziročně klesla 📉 o 15 procent. Způsobilo to i teplejší jaro, uvedl na základě předběžných údajů Spolkový svaz energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW). 
Trh s polovodiči v době pandemie zažíval prudký růst 📈 objednávek, díky čemuž tržby firem i ceny jejich akcií vystoupily na maxima. Začal celosvětový boj o dodávky a v některých kruzích panovaly naděje, že by se tento růst mohl udržet i několik let. 
Autobusy 🚍 Arrivy skončily v loňském roce v zisku. Divize Arriva Střední Čechy se loni dostala ze ztráty a zaznamenala zisk 65 milionů korun, meziroční zlepšení 📈 je o 125 milionů korun. Další autobusová divize Arriva Autobusy pak meziročně zvýšila zisk asi o 27 milionů na 34,7 milionu korun. Vzrostly i tržby obou firem. Vyplývá to z jejich výročních zpráv.
Čínská technologická společnost Tencent plánuje prodat část nebo celý podíl ve firmě na rozvoz jídla Meituan. S odvoláním na informované zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. Tencent vlastní 17 procent Meituanu, hodnota jeho podílu se pohybuje kolem 24 miliard dolarů 💲💲💲(581 miliard korun). 
Stát odebral 13 firmám kapacitu pro skladování plynu 🛢️🛢️ v zásobnících, kterou nevyužívaly. O kapacitu přišla mimo jiné Moravia Gas Storage, kterou spoluvlastní ruský Gazprom. Firmy přišly o kapacitu v celkovém objemu 261 milionů metrů krychlových plynu, informoval David Hluštík z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).  Číst více
Reklama
Reklama
Doporučujeme