Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

news box

Nizozemský Haarlem se stane prvním městem na světě, které na veřejných prostranstvích zakáže reklamy na maso 🥩 , píše list The Guardian. Krok učiní ve snaze snížit 🔻 spotřebu masa poté, co vědci zjistili, že jeho konzumace přispívá ke klimatické krizi 🌍 .
Americká technologická společnost Apple 🍎 dnes pořádá každoroční podzimní prezentaci. Předpokládá se, že na ní představí novou řadu svých chytrých telefonů 📱 s označením iPhone 1️⃣4️⃣.
Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii ⚛ Rafael Grossi přirovnal na zasedání Rady bezpečnosti OSN situaci v Záporožské jaderné elektrárně na Ukrajině ke hře s ohněm. Grossi varoval, že v jaderném zařízení, které je od března obsazené ruskými vojáky a čelí ostřelování, by mohlo dojít ke katastrofické události.
Česko a Polsko obnovilo spolupráci na přípravě plynovodu Stork II, který by propojil obě země. V úterý večer to na ekonomickém fóru v polském lázeňském městě Karpacz řekl premiér Petr Fiala (ODS). Nový plynovod umožní větší diverzifikaci dodávek zemního plynu v Evropě. 
Německý kancléř Olaf Scholz odmítl požadavek Polska, aby mu Berlín vyplatil reparace za škody způsobené za druhé světové války. Varšava ztráty odhaduje na 6,2 bilionu zlotých (32,3 bilionu korun).
Americké akcie první obchodní den v tomto týdnu oslabily 📉 . Obchodování však bylo rozkolísané, protože obchodníci po pondělním svátku v USA vyhodnocovali nové statistické údaje. Technologický index Nasdaq oslabil již sedmou seanci za sebou. To je nejdelší ztrátové období indexu od listopadu 2016.

Největší evropská hliníkárna Aluminium Dunkerque Industries kvůli vysokým nákladům na elektřinu sníží ⏬ produkci o 2️⃣2️⃣ procent. Generální ředitel Guillaume de Goys také varoval, že vysoké ceny energií ohrožují samotnou existenci tohoto odvětví, napsala agentura Bloomberg. 
Stát požádal o licenci na obchodování s elektřinou a plynem pro společnost Prisko, jejímž je vlastníkem. Úkolem firmy bude nakoupit za zvýhodněnou cenu proud pro veřejnou sféru, řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) webu Hospodářských novin. Prisko ale nebude finálním státním obchodníkem, pouze vykryje čas potřebný na vytvoření nové firmy, uvedl ministr.

Cena ropy 🛢 Brent po dvoudennímu růstu klesá o 2,1 procenta na 93,75 dolaru za barel. Na trh se vrátily obavy ze slabší poptávky a dalšího zvyšování úrokových sazeb. 

Americký dolar 💲 na devizovém trhu posiluje 💪. Zpráva z amerického sektoru služeb posílila názor, že ekonomika není v recesi. Euro a japonský jen, který je citlivý na vývoj úrokových sazeb, pokračují v poklesu.

Doporučujeme