Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

news box

Německá společnost Rheinmetall dodá první tank Leopard 2A4 české armádě v prosinci, zbývající pak postupně předá do konce roku 2023. Informovala o tom agentura Reuters. Německo se rozhodlo darovat Česku 1️⃣5️⃣ starších tanků Leopard 2A4 za to, že Praha podporuje dodávkami vojenského materiálu a zbraní ukrajinskou armádu v jejím boji proti ruské invazi. Číst více
Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) předloží vládě návrh na zvýšení minimální mzdy od ledna. Odpovídat by měla 4️⃣1️⃣ procentům průměrné mzdy v Česku, uvedl Jurečka. Konkrétní navrhovanou částku neupřesnil. Podle dosavadních údajů a propočtu by přidání mohlo činit kolem 3️⃣5️⃣0️⃣ korun. Minimální mzda je teď 16 200 korun. Odbory požadovaly kvůli vysoké inflaci její zvýšení o 2000 korun ještě letos. Zaměstnavatelé byli naopak proti skokovému růstu.
Novou náměstkyní ministra školství📚 Vladimíra Balaše (STAN) se stala Martina Běťáková, která na ministerstvu dosud vedla oddělení podpory škol. Na pozici politického náměstka vystřídala exministra školství za ANO Roberta Plagu, který přešel v září do vedení Národního akreditačního úřadu. Ministerstvo o tom informovalo na svém webu. 
Inflace v Maďarsku v září vystoupila nad 2️⃣0️⃣, zatímco v srpnu byla na hodnotě 15,6 procenta, uvedl maďarský statistický úřad. Zvyšují se hlavně ceny energií ⚡, meziročně jsou dražší o 62,1 procenta. Ekonomové očekávali, že míra inflace v září vystoupí k 19 procentům. Proti srpnu pak ceny vzrostly o 4,1 procenta.
Brněnské letiště🛫 odbavilo v červenci a v srpnu dosud nejvíce cestujících. Zájem o charterové lety na dovolenou byl tak velký, že překonal o 1200 lidí dosud nejsilnější letní sezonu roku 2019. Letištěm letos prošlo přes 2️⃣0️⃣1️⃣ tisíc cestujících, uvedla mluvčí letiště Lucie Mareš Heřmanská. Od začátku roku zatím letiště odbavilo ke konci září 420 tisíc lidí. Je to méně↘ než v řadě předchozích let kvůli tomu, že z pravidelných letů už v Brně funguje několik let pouze jediná linka do Londýna.
Vývozní ceny v srpnu meziročně stouply o 1️⃣6️⃣,1️⃣ procenta a dovozní o 2️⃣4️⃣ procent. Vliv na to mělo opětovné výrazné zdražení energií. Například vývozní ceny elektřiny vzrostly o téměř 300 procent a dovozní ceny plynu skoro o 440 procent, což byly nejvyšší hodnoty od počátku měsíčního zjišťování v lednu 1998. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ)
Nejméně 1️⃣9️⃣ mrtvých a 1️⃣0️⃣5️⃣ raněných si vyžádaly pondělní ruské útoky na ukrajinská města, hlásí ukrajinská média s odvoláním na záchranáře. V noci na dnešek či dnes ráno se opět staly terčem nových ruských útoků💥 Záporoží, Oděsa a tepelná elektrárna ve Vinnycké oblasti, cílem palby raketometů a těžkých děl se stala Dněpropetrovská oblast. V Záporoží ruské rakety zabily jednoho člověka, píše agentura Ukrinform s odvoláním na oblastní správu.
Míra nezaměstnanosti v Británii se za tři měsíce do srpna snížila na 3️⃣,5️⃣ procenta, což je nejnižší hodnota od roku 1974. Pokles však byl způsoben rekordním nárůstem počtu lidí opouštějících trh práce. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil britský statistický úřad ONS.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v Česku v září o 18,0 procent, což bylo o 0,8 procentního bodu více než v srpnu. Uvedl to Český statistický úřad.  Číst více
Globální trh s osobními počítači💻 zaznamenal ve třetím čtvrtletí rekordní propad📉 kvůli ekonomické nejistotě a nadbytku neprodaných zásob. Výzkumná společnost Gartner uvedla, že celkové dodávky počítačů se meziročně snížily o 1️⃣9️⃣,5️⃣ procenta, což byl nejvyšší pokles za více než dvě desetiletí, kdy tento údaj sleduje. Prodej se snížil již čtvrté čtvrtletí za sebou.
Doporučujeme