Reklama

Zdeněk Sobotka - informace o tématu

Reklama

News box

Ceny ropy 🛢️ mírně rostou, za celý týden by ale mohly kvůli obavám o poptávku vykázat pokles o deset procent. Cena severomořské ropy Brent vykazovala nárůst o zhruba procento na 76,89 dolaru (1771 korun) za barel. Americká lehká ropa WTI přidávala 1,25 procenta a obchodovala se za 72,35 dolaru (1666 korun) za barel. Ropa se tento týden propadla na letošní minimum, Brent i WTI by za celý týden mohly ztratit zhruba deset procent.

Americký dolar 💲 mírně posiluje vůči euru. Údaje o listopadovém vývoji výrobních cen ve Spojených státech vyvolaly pochybnosti o tom, zda americká centrální banka (Fed) příští týden zpomalí tempo zvyšování úrokových sazeb. Jednotná evropská měna vůči dolaru ztrácela zhruba 0,2 procenta na 1,0535 dolaru.
Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu oslabily. 📉 Index PX klesl o 2,1 procenta na 1173,1 bodu. Neztratily pouze akcie výrobce cigaret Philip Morris. Nejvýraznější propad vykázaly akcie ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. 
Česká měna stagnovala k oběma hlavním světovým měnám. Kurzy koruny k euru 💶 i dolaru 💵proti předchozímu závěru stouply, ale shodně pouze o jeden haléř na 24,30 koruny za euro a 23,05 koruny za dolar. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.
Pražská burza po třech dnech oslabování posílila. 💪Index PX vzrostl o 0,21 procenta na 1173,08 bodu. Nahoru ho táhly mimo jiné akcie Komerční banky, výrobce cigaret Philip Morris ČR či energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
Státy Evropské unie se shodly na přísnějším postupu proti zločinům, které poškozují životní prostředí. Ministři spravedlnosti ⚖️ členských zemí odsouhlasili rozšíření seznamu celounijních environmentálních zločinů a zpřísnění postihů za jejich spáchání. 
Meziroční růst spotřebitelských cen v Číně v listopadu zpomalil na 1,6 procenta z říjnových 2,1 procenta. Inflace se tak dostala na nejnižší 📉
úroveň za osm měsíců. Oznámil to čínský statistický úřad. Číst více
Nizozemsko plánuje postavit do roku 2035 dvě nové jaderné  elektrárny. Měly by poté dodávat až 13 procent produkce elektřiny v zemi, uvedla nizozemská vláda.
Stát má nový mechanismus pro výpočet odvodů z nadměrného příjmu výrobců elektřiny, 💡 tento týden ho schválila vláda. Odvody navazují na stropy tržních příjmů podle druhu použitého zdroje energie, informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Číst více
Vydavatelé a mediální domy získají silnější pozici vůči provozovatelům internetových vyhledávačů, agregátorů zpráv či sociálních sítí při sjednávání licenčních poplatků za využívání článků. Změnu přinese novela autorského zákona, která vychází ze směrnic EU a kterou prezident Miloš Zeman podepsal. ✒
Reklama
Reklama
Doporučujeme