Reklama

polistopadová éra - informace o tématu

Dopis čtenáře: Miloš Zeman nestál proti komunistickému režimu. Byl jeho součástí

Na nejnovější komentář Jany Havligerové hodnotící politickou éru Miloše Zemana reagoval čtenář Newstreamu Petr Skalský. Mystifikací kolem Zemana je podle něj mnoho. Třeba, že je intelektuál. „Nikdy jím nebyl a ani nemohl být. Byl vždy součástí systému a jeho motorem byla jen touha po moci,“ píše Skalský.

Přečíst článek
Reklama

News box

Evropský parlament by mohl v době chystaného maďarského předsednictví výrazně omezit spolupráci na přijímání norem s členskými státy EU. Tvrdí to europoslanci připravující rezoluci, v níž se ve čtvrtek chystají vyzvat k odebrání předsednické role v Radě EU Maďarsku🟥⬜🟩. Budapešť by podle nich neměla ve druhé polovině příštího roku reprezentovat členské země kvůli problémům maďarské vlády s právním státem a jejímu rezervovanému postoji k podpoře Ukrajiny🟦🟨. Někteří maďarští zástupci v EP tuto snahu označují za porušování unijních pravidel.
Francouzská společnost Framatome bude dodávat jaderné☢ palivo Slovensku, aby snížila jeho závislost na Rusku. Vyplývá to podle agentury AFP z memoranda o porozumění, které během dnešní návštěvy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Bratislavě podepsala společnost Framatome s firmou Slovenské elektrárne (SE). Číst více
Živnostníkům a firmám s dluhy na sociálních odvodech, kteří je uhradí do konce letošního listopadu, stát odpustí penále, úroky z prodlení a náklady na vymáhání dluhů. Počítá s tím zákon, který schválil Senát hlasy 5️⃣8️⃣ ze 67 přítomných členů. Normu nyní dostane k podpisu prezident. Senát má ještě schvalovat podobnou úpravu, který se týká dluhů na daních. Úpravy, které ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka nazval „milostivým podzimem", mají pomoci lidem s oddlužením.

Nový prezident Hospodářské komory ČR (HK ČR) Zdeněk Zajíček oznámil, že rezignuje na post místopředsedy ODS. S aktivní politikou chce skončit, řekl na podvečerní tiskové konferenci. Rezignace podle něj začne platit k dnešní půlnoci. To, že z postu místopředsedy ODS v případě zvolení prezidentem HK ČR odstoupí, Zajíček avizoval už dříve. V současné době je mimo jiné také zastupitelem hlavního města Prahy nebo poradcem premiéra Petra Fialy (ODS) pro digitalizaci a eGovernment. Všechny tyto funkce se Zajíček rozhodl zastávat i nadále. 

Ukrajinská státní plynárenská společnost Naftogaz se dohodla s investory na restrukturalizaci eurobondů splatných v letech 2022 a 2026. Přiblížila se tak k ukončení několik měsíců trvající platební neschopnosti. Oznámil to generální ředitel Oleksij Černyšov.
Koruna dnes znovu oslabila k euru, a to o čtyři haléře na 2️⃣3️⃣,7️⃣5️⃣ koruny za euro💶. Slabší byla naposledy na začátku minulého týdne. Vůči dolaru💲 si pak česká měna ve srovnání s úterním závěrem pohoršila o 18 haléřů. V 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 2️⃣2️⃣,2️⃣8️⃣ koruny za dolar.

Pražská burza počtvrté v řadě oslabila. Index PX dnes klesl📉 o 0️⃣,1️⃣7️⃣ procenta na 1296,67 bodu. Je tak nejslabší od konce letošního března. K oslabení burzy opět přispělo hlavně zlevnění akcií energetické⚡ firmy ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Cenné papíry ČEZ zlevnily o 1,63 procenta na 998,50 koruny, což je jejich nejnižší cena od začátku března.

Škoda Auto chce ještě v letošním roce umožnit placení za palivo u čerpacích stanic⛽ přímo z displeje umístěného ve voze🚘. V současnosti jedná s velkými sítěmi, jako je OMV, Benzina nebo MOL, ale i menšími provozovateli o spolupráci. Na tiskové konferenci to uvedl Jaroslav Pelant ze společnosti Škoda X, na kterou se přejmenovala Škoda DigiLab.

Číst více
Ceny ropy dnes pokračují v poklesu. Dolů je tlačí silnější kurz amerického dolaru a slabé údaje o čínské ekonomice. Severomořská ropa Brent kolem 16:30 SELČ ztrácela zhruba 1,3 procenta na 7️⃣2️⃣,6️⃣0️⃣ dolaru za barel🛢. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala pokles o 1,4 procenta na 6️⃣8️⃣,5️⃣0️⃣ dolaru za barel🛢. V úterý se cena Brentu i WTI propadla o více než čtyři procenta.

Lídr republikánské většiny v americké Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy očekává, že kompromisní návrh o dluhovém stropu a úpravě vládních výdajů bude schválen. Řekl to několik hodin před očekávaným hlasováním kongresmanů, které může USA přiblížit k zažehnání hrozby platební neschopnosti. McCarthy a americký prezident Joe Biden se po víkendové dohodě snaží pro návrh zajistit potřebnou podporu v Kongresu.

Reklama
Reklama
Doporučujeme