Reklama

plán - informace o tématu

Stanislav Šulc: Plánování je v Česku sprosté slovo. Teď na to dojedou „Husákova vnoučata“

Více než 40letá zkušenost s centrálně plánovanou ekonomikou a následná liberalizace všeho v myslích Čechů vytvořila z myšlenky státního plánování cosi odporného, nesmyslného a špatného. A to i tam, kde by to mělo smysl, například ve školství. Ukazuje se to téměř na všem od nedostatku kapacit ve školkách u velkých měst po nedostatek kantorů. Nyní se to projeví na plné čáře v situaci, kdy na střední školy má přijít rekordní počet potomků silných ročníků takzvaných Husákových dětí. 

Přečíst článek
Reklama

News box

Části zdrojového kódu sociální sítě Twitter unikly na internet. Firma, kterou loni převzal šéf automobilky Tesla Elon Musk, se soudní cestou snaží získat informace o původci úniku. S odvoláním na soudní záznamy z minulého pátku o tom informovala agentura Reuters.
Po nejistotě pandemických let se čeští cestující přestávají bát kupovat letenky  i s několikaměsíčním předstihem. Také zájem o lety v prvních dvou měsících roku se meziročně zvýšil, v závislosti na prodejci od 20 do 60 procent. Uvedli to prodejci letenek, kteří očekávají, že v dalších měsících bude prodej sílit ještě výrazněji. Prodeje za leden a únor se však stále ještě nevyrovnaly předcovidovým číslům.
Ministerstvo financí plánuje za 77 milionů korun pronajmout na čtyři roky datové centrum pro Agenturu Evropské unie pro kosmický program (EUSPA). Zajištění datového centra je součástí dohody o tom, že kosmická agentura sídlí v Česku. Materiál dostane ve středu pro informaci vláda.
Zakladatel internetové společnosti Alibaba a dříve nejbohatší Číňan Jack Ma se vrátil do vlasti. Není ale jasné, jak dlouho v zemi zůstane. Na východě Číny navštívil školu ve městě Chang-čou, kterou založil, informoval list South China Morning Post. Agentura Bloomberg se k jeho definitivnímu návratu do země staví na základě svědectví zdrojů skepticky.
Podnikatelská nálada v Německu se pátý měsíc za sebou zlepšila. Hodnota indexu, který ji sleduje, se za březen zvýšila na 93,3 bodu z únorových 91,1 bodu. Podniky lépe hodnotí svoji současnou situaci i situaci v příštích šesti měsících. Uvedl to mnichovský ekonomický institut Ifo.

Šéf saúdské banky Saudi National Bank (SNB) Abdal Váhid Chudajrí rezignoval. Odchod zdůvodnil osobními důvody, informovala agentura Reuters. SNB nashromáždila 9,9 procenta akcií ve švýcarské bance Credit Suisse a na investici v objemu 5,5 miliardy rijálů (přes 32 miliard korun) ztrácí kolem 80 procent.

Vysokomýtský výrobce autobusů Iveco Czech Republic dosáhl loni čistého zisku 💰 1,402 miliardy korun. Výsledek je o 716 milionů korun nižší než v roce 2021. Firma to uvedla ve výroční zprávě na webu. Společnost minulý rok vyrobila 4767 autobusů 🚌, což bylo o 402 více než rok předtím. Celkové roční tržby se meziročně zvýšily o sedm procent na 24,153 miliardy korun, z toho 72 procent pocházelo z prodeje vyrobených a nakoupených autobusů. Číst více
Na středočeském krajském úřadě zasahují policisté, od rána sbírají dokumenty a data z počítačů. Podle serveru Seznam Zprávy vyšetřují, jak dal kraj vyčistit území bývalého vojenského prostoru v Milovicích na Nymbursku od nebezpečných látek. Mluvčí hejtmanství David Šíma pouze potvrdil, že na úřadě jsou zástupci policie a pracovníci hejtmanství jim poskytují součinnost. Číst více
Investiční fond Hartenberg Holding, který patří do svěřenských fondů expremiéra Andreje Babiše, koupil táborskou textilní firmu Unuodesign. Ta vyrábí dětské oblečení a prodává látky. Fond získal majetkový podíl 70 procent. Firmu koupil přes společnost Enterstore. Vyplývá to z informací v obchodním rejstříku. Číst více
Saúdskoarabský ropný🛢 gigant Saudi Aramco podepsal se svými čínskými partnery smlouvu o výstavbě rafinérského a petrochemického komplexu na severovýchodě Číny za 8️⃣3️⃣,7️⃣ miliardy jüanů (267,6 miliardy korun). Komplex má zahájit činnost v roce 2026 a pomoci uspokojit rostoucí poptávku po pohonných hmotách⛽ a chemikáliích v Číně. Projekt je druhou velkou rafinérskou a petrochemickou investicí firmy Aramco v Číně a přichází po loňském rekordním zisku firmy 161 miliard dolarů (3,5 bilionu korun), uvedla agentura Reuters.
Reklama
Reklama
Doporučujeme