Reklama

Jan Hamáček - informace o tématu

Reklama

News box

Daň z mimořádných zisků bank, kterou navrhne ministerstvo financí, má činit 6️⃣0️⃣ procent z jejich čistého zisku po dobu 3️⃣ let. Ministerstvo očekává, že takto vybere 2️⃣5️⃣ miliard korun každý rok. Vyplývá to z jednání ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) s vedením České bankovní asociace (ČBA). Daň se bude týkat šesti největších bank. Podle informací ČTK by mělo jít o Českou spořitelnu, Komerční banku, ČSOB, UniCredit Bank, Moneta Money Bank a Raiffeisenbank. Číst více
Mexiko bude pokračovat se žalobou proti americkým zbrojovkám🔫, mezi kterými je i Colt z české skupiny Colt CZ, navzdory prvnímu neúspěchu u soudu v Bostonu. Řekl to mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. Mexiko po 1️⃣1️⃣ výrobcích střelných zbraní žádá odškodnění 🔟 miliard dolarů (250 miliard korun) za škody, které páchají jejich zbraně v Mexiku.
Z amerického kosmodromu dnes poprvé po 2️⃣0️⃣ letech odstartovala ruská kosmonautka👩‍🚀, spolu s astronauty USA a Japonska míří k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Na oběžnou dráhu je ve vesmírné lodi Crew Dragon vynesla raketa🚀 Falcon 9. Čtyřčlenná posádka z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě odstartovala v době mimořádného napětí mezi Moskvou a Západem kvůli ruské vojenské agresi na Ukrajině.
České dráhy dokončily emisi nových dluhopisů za 5️⃣0️⃣0️⃣ milionů eur💶 (asi 12,25 miliardy korun). Šlo o první tzv. zelené dluhopisy dopravce, které jsou vázány na trvale udržitelný přístup společnosti. Ta peníze využije na nákup nových vlaků🚄🚃🚃 a také splátku dřívějších dluhů. Informovaly o tom České dráhy.

Měnový výbor polské centrální banky překvapivě ponechal základní úrok na 6️⃣,7️⃣5️⃣ procenta. Banka to uvedla ve svém prohlášení. Polská centrální banka se tak připojila k České národní bance (ČNB) a maďarské centrální bance, které už také avizovaly, že se zvedáním sazeb končí. Analytici očekávali, že banka kvůli stále rostoucí inflaci úrok zvedne o čtvrt procentního bodu na 7️⃣ procent. Míra inflace v Polsku se v září meziročně zvýšila o 1,1 procentního bodu na 1️⃣7️⃣,2️⃣ procenta. Banka dříve zvýšila sazby již jedenáctkrát zasedání za sebou.

Koruna dnes ve srovnání s úterním závěrem oslabila vůči dolaru o 20 haléřů na 2️⃣4️⃣,8️⃣4️⃣ koruny za dolar💲. K euru česká měna posílila↗ mírně o čtyři haléře. V 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 24,49 koruny za euro💶.
Pražská burza po úterním výrazném růstu mírně oslabila. Index PX klesl o 0,1 procenta na 1️⃣1️⃣7️⃣6️⃣,1️⃣5️⃣ bodu. Dolů ho táhly mimo jiné akcie energetické⚡ společnosti ČEZ. Bankovní sektor zakončil smíšeně. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. V úterý pražská burza posílila nejvýrazněji za zhruba 2,5 roku.

Ceny ropy rostou a navazují na zisky z předchozích dní. Reagují na dnešní zprávu, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem (OPEC+) sníží↘ produkci ropy🛢️ o dva miliony barelů denně, což je výrazně více, než se čekalo. Severomořská ropa Brent kolem 16:30 SELČ přidávala 0,4 procenta na 92,16 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala nárůst o 0,1 procenta na 86,57 dolaru za barel.

Export vojenského💣 materiálu z České republiky na Ukrajinu🟦🟨 letos dosáhl 4️⃣7️⃣ miliard korun. Uvedla to ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Dodala, že český stát dosud Ukrajině poskytl pomoc za 4,2 miliardy. Vláda podle ní dnes schválila další pomoc Ukrajině. Jde o těžkou techniku, bližší informace z bezpečnostních důvodů nezveřejnila.

Ropný kartel OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem sníží produkci ropy 🛢 o dva miliony barelů denně. Ministři členských zemí skupiny označované OPEC+ se na tom podle zdrojů agentury Reuters dohodli na své pravidelné měsíční schůzce. Je to mnohem výraznější snížení, než se čekalo, analytici nejčastěji hovořili zhruba o jednom milionu barelů. Ceny ropy na světových trzích na zprávu zareagovaly zrychlením ⏫ růstu. Severomořský Brent přidával více než jedno procento a jeho cena se blížila 93 dolarům za barel.

Číst více
Reklama
Reklama
Doporučujeme