Reklama

Ferretti - informace o tématu

Reklama

News box

Maďarské reformy týkající se právního státu nejsou dostatečné na to, aby Evropská komise změnila doporučení zablokovat zemi 7,5 miliardy eur 💶 (183 miliard korun) z fondů Evropské unie. Uvedl to eurokomisař pro rozpočet Johannes Hahn.  

Ceny ropy 🛢️ mírně rostou, za celý týden by ale mohly kvůli obavám o poptávku vykázat pokles o deset procent. Cena severomořské ropy Brent vykazovala nárůst o zhruba procento na 76,89 dolaru (1771 korun) za barel. Americká lehká ropa WTI přidávala 1,25 procenta a obchodovala se za 72,35 dolaru (1666 korun) za barel. Ropa se tento týden propadla na letošní minimum, Brent i WTI by za celý týden mohly ztratit zhruba deset procent.

Americký dolar 💲 mírně posiluje vůči euru. Údaje o listopadovém vývoji výrobních cen ve Spojených státech vyvolaly pochybnosti o tom, zda americká centrální banka (Fed) příští týden zpomalí tempo zvyšování úrokových sazeb. Jednotná evropská měna vůči dolaru ztrácela zhruba 0,2 procenta na 1,0535 dolaru.
Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu oslabily. 📉 Index PX klesl o 2,1 procenta na 1173,1 bodu. Neztratily pouze akcie výrobce cigaret Philip Morris. Nejvýraznější propad vykázaly akcie ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. 
Česká měna stagnovala k oběma hlavním světovým měnám. Kurzy koruny k euru 💶 i dolaru 💵proti předchozímu závěru stouply, ale shodně pouze o jeden haléř na 24,30 koruny za euro a 23,05 koruny za dolar. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.
Pražská burza po třech dnech oslabování posílila. 💪Index PX vzrostl o 0,21 procenta na 1173,08 bodu. Nahoru ho táhly mimo jiné akcie Komerční banky, výrobce cigaret Philip Morris ČR či energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
Státy Evropské unie se shodly na přísnějším postupu proti zločinům, které poškozují životní prostředí. Ministři spravedlnosti ⚖️ členských zemí odsouhlasili rozšíření seznamu celounijních environmentálních zločinů a zpřísnění postihů za jejich spáchání. 
Meziroční růst spotřebitelských cen v Číně v listopadu zpomalil na 1,6 procenta z říjnových 2,1 procenta. Inflace se tak dostala na nejnižší 📉
úroveň za osm měsíců. Oznámil to čínský statistický úřad. Číst více
Nizozemsko plánuje postavit do roku 2035 dvě nové jaderné  elektrárny. Měly by poté dodávat až 13 procent produkce elektřiny v zemi, uvedla nizozemská vláda.
Stát má nový mechanismus pro výpočet odvodů z nadměrného příjmu výrobců elektřiny, 💡 tento týden ho schválila vláda. Odvody navazují na stropy tržních příjmů podle druhu použitého zdroje energie, informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Číst více
Reklama
Reklama
Doporučujeme