Reklama

Antverpy - informace o tématu

Reklama

News box

Za oběd🍽 v restauraci utratili Češi v lednu průměrně 1️⃣7️⃣8️⃣ korun, což bylo o 20 haléřů více než v prosinci. Růst cen tak výrazně zpomalil, vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti Edenred. Meziročně obědy zdražily o  1️⃣6️⃣ procent. Prodeje obědů v restauracích nebo skrze rozvážkové služby byly v lednu asi o 30 procent nižší než v roce 2019, uvedla firma. Číst více

Ceny ropy dnes pokračují v růstu📈. Může za to naděje na oživení poptávky v Číně a obavy z nedostatku dodávek po uzavření velkého vývozního terminálu po zemětřesení v Turecku. Kolem 18:00 SEČ cena severomořské ropy Brent rostla o 3,1 procenta na 8️⃣3️⃣,4️⃣9️⃣ dolaru za barel🛢. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala o 3,7 procenta na 7️⃣6️⃣,8️⃣6️⃣ dolaru za barel🛢.

Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii vzrostl na nejméně 6️⃣2️⃣5️⃣6️⃣. Agentura AFP v podvečer informovala o 4544 mrtvých v Turecku, zatímco v Sýrii zemřelo podle posledních informací úřadů a místních záchranářů 1712 lidí. Situaci v Turecku ztěžuje špatné počasí🌨, kvůli kterému je velmi těžké dostat do některých regionů pomoc, uvedl již dříve turecký viceprezident Fuat Oktay. Do nejhůře zasažených oblastí byl povolen vjezd jen záchranným vozidlům či automobilům, které vezou pomoc.
Pražská burza po pondělním mírném oslabení dnes naopak mírně rostla. Index PX posílil o 0️⃣,1️⃣5️⃣ procenta na 1355,96 bodu. Nahoru ho vytáhly akcie energetické⚡ společnosti ČEZ a bankovního💰 sektoru. Aktivita na trhu byla vysoká, celkový zobchodovaný objem přesáhl miliardu korun. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Bezpečnostní rada německé vlády schválila dodávku 1️⃣7️⃣8️⃣ tanků Leopard 1 pro Ukrajinu🟦🟨 ze skladů zbrojovek. Informují o tom portály Spiegel Online a Business Insider. Některé z tanků Německo na Ukrajinu pošle v létě, většinu z nich ale až příští rok. Minulý měsíc vláda kancléře Olafa Scholze po nátlaku spojenců rozhodla, že Ukrajině poskytne 14 moderních tanků Leopard 2 ze zásob bundeswehru. Zároveň povolila, aby tyto stroje předaly Ukrajině, která se už rok brání ruské agresi, také jiné země. Berlín odsouhlasil i vývoz starších leopardů 1.

Koruna posílila k euru a stagnovala vůči dolaru. K jednotné evropské měně💶 dnes zpevnila o osm haléřů na 2️⃣3️⃣,7️⃣7️⃣ koruny za euro, čímž smazala své pondělní ztráty. Na dolar💲 česká měna naopak haléř ztratila a dnes kolem 17:00 se obchodovala za 2️⃣2️⃣,2️⃣3️⃣ koruny za dolar. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online kolem dnešních 17:00.
Stávka v jihokorejské továrně na pneumatiky Nexen Tire u Žatce na Lounsku po týdnu končí. Odbory se dnes s vedením firmy dohodly na zvýšení↗ mezd všem zaměstnancům o 8️⃣ procent od 1. března. Součástí dohody je i kompenzace pro každého zaměstnance za loňský rok 2️⃣0️⃣ tisíc korun. Po pětihodinovém jednání to řekl předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo.
Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v loňském roce prohloubil o 1️⃣2️⃣,2️⃣ procenta na rekordních 948,1 miliardy dolarů (21,1 bilionu korun), protože Američané rekordně nakupovali🛒 zahraniční zboží. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. V samotném prosinci deficit po dvou měsících prudkého poklesu stoupl meziměsíčně o 10,5 procenta, protože dovoz se zvýšil a vývoz dále klesl.
Pekárenský průmysl🥐🥖🥨​​​​​​​ prošel loni dramatickým otřesem a z 8️⃣0️⃣0️⃣ pekáren jich postupně skončily desítky, především v malých městech a na venkově, a očekává se, že mohou skončit další. I když Svaz pekařů a cukrářů ČR loni na jaře očekával, že problém budou mít především velké a střední pekárny, nakonec bylo extrémní zdražení mouky a energií kritické pro malé, často rodinné podniky, řekl na brněnském veletrhu Salimatech výkonný ředitel svazu Bohumil Hlavatý.  Číst více
Zástupci vlády a Agentury Evropské unie pro kosmický🛰 program (EUSPA) podepsali memorandum o porozumění o poskytnutí budovy Nová Palmovka v Praze, do které se má EUSPA v roce 2025 přestěhovat. Dokument podepsali ministr financí Zbyněk Stanjura, ministr dopravy Martin Kupka (oba ODS) a výkonný ředitel EUSPA Rodrigo da Costa. Číst více
Reklama
Reklama
Doporučujeme