Petr Sobotka: největší nepořádek ve firmách bývá na procesní úrovni
➡️ Proč za stagnací firmy často nestojí špatný byznys model, ale vnitřní nastavení a neflexibilita lidí? ➡️ Jak absence jasné vize a procesů v hlavách vedení komplikuje realizaci nápadů ➡️ Problémy firem, které po desetiletích organického růstu narazily na svůj výkonnostní strop ➡️ Výzva odosobnění se (depersonalizace) při nutných změnách u dlouholetých zaměstnanců a přátel? ➡️ Rizika spojená s lidmi, kteří drží unikátní know-how a odmítají ho sdílet, čímž si firmu berou jako rukojmí? ➡️ Proč je nezbytné zavádět KPI a digitální nástroje pro objektivní řízení výkonu?
Petr Sobotka je zkušený odborník, Managing partner společnosti TALPO Consulting. Ta pomáhá společnostem s nastavením a zlepšením firemních strategií, podnikových procesů, governance a projektového řízení. Zaměřuje se také na oblast systémové a bezpečnostní architektury a je specialistou na rozvoj a metodiku spisové služby.
Česko v prvním pololetí získalo ze zdrojů Evropské unie 💶 o 38,2 miliardy korun víc, než odvedlo do unijního rozpočtu. Uvedlo to ministerstvo financí. Kladnému saldu přispěly příjmy ze strukturálních fondů, peníze ze společné zemědělské politiky i příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU). Loni v prvním pololetí byla takzvaná čistá pozice vůči unii 24 miliard korun.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal pokutou 450 tisíc korun Pražskou developerskou společnost 🏗, která je příspěvkovou organizací hlavního města. Důvodem bylo uzavírání smluv na právní služby v letech 2020 až 2024 bez tendru. Rozhodnutí úřadu potvrdil i jeho předseda Petr Mlsna, který zamítl podaný rozklad Pražské developerské. Rozhodnutí je tak pravomocné a společnost musí pokutu zaplatit.
Německý výrobce luxusních vozů BMW plánuje do konce roku 2027 zrušit v Německu 8000 pracovních míst. Snižování počtu zaměstnanců se má uskutečnit formou programu dobrovolného odchodu. S odvoláním na zdroje ze společnosti to uvedla agentura AFP. Podle zdrojů od října obdrželo asi 40 tisíc z více než 84 tisíc stálých zaměstnanců v Německu nabídku na dobrovolný odchod. Po celém světě má BMW zhruba 154 tisíc zaměstnanců.
Od 1. srpna se sloučí agentury CzechTrade a CzechInvest do nové agentury CzechBusiness. Nová agentura nabídne podnikatelům služby obou dosavadních subjektů na jednom místě, sloučení také přinese státu úspory, uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). K podobnému spojování agentur pro podporu podnikání podle něj přistupují i další evropské země, zmínil Finsko či Švédsko.
Počet zaměstnanců německého chemického koncernu BASF v hlavním sídle na západě Německa poprvé od roku 1954 klesl pod 30 tisíc. Podle agentury DPA to dnes řekl šéf tohoto největšího chemického podniku na světě Markus Kamieth. Od začátku roku 2024 zaniklo v koncernu po celém světě 7000 pracovních míst.
Americký prezident Donald Trump přislíbil Ukrajině licence na výrobu střel do systémů protivzdušné obrany Patriot, řekl televizi Fox News prezident Ruskem napadené země Volodymyr Zelenskyj po úterní schůzce s Trumpem. Šéf Bílého domu na své síti Truth Social označil setkání za velmi dobré.
Jihokorejskému výrobci čipů SK Hynix vzrostl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o více než 1200 procent na rekordních 94 bilionů wonů (1,34 bilionu Kč). Firmě pomohla vysoká poptávka po jejích paměťových čipech z odvětví umělé inteligence (AI), ale také zisky z investičních aktiv.
Údery Spojených států a Saúdské Arábie v Iráku dnes zabily nejméně deset lidí, píše agentura AFP s odkazem na koalici polovojenských skupin Hašd Šaabí, což jsou lidové mobilizační síly (PMF). USA dříve informovaly, že se Saúdskou Arábií podnikly údery proti Íránem podporovaným milicím v Iráku, které útočily na saúdskoarabská ropná zařízení.
Americká technologická společnost Apple se dnes nakrátko stala druhou veřejně obchodovanou firmou v historii, jejíž tržní hodnota přesáhla pět bilionů dolarů (106 bilionů korun). Čtyřbilionovou hranici přitom podnik překonal ani ne před rokem v říjnu 2025. Informovala o tom agentura Reuters. Jako první dosáhl pětibilionového milníku výrobce čipů Nvidia.