news box
Meziroční růst spotřebitelských cen v Evropské unii v únoru zpomalil na 2,7 procenta z lednového tempa 2,8 procenta. Ve své zprávě to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. V České republice se meziroční míra inflace v únoru snížila rovněž o jednu desetinu procentního bodu a sestoupila na 2,8 procenta.
Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), Svobodní, Trikolora a strana Právo Respekt Odbornost (PRO) plánují v pátek podepsat memorandum o spolupráci pro sněmovní volby. Vyplývá to z pozvánky zaslané ČTK, ve které slibují strategické spojenectví stran, jehož cílem má být "zajistit silné zastoupení vlasteneckých voličů v příští vládě a Parlamentu".
Vláda dnes projedná navýšení výdajů na podporované zdroje energie (POZE) o přibližně 20 miliard na celkem 28,57 miliardy korun. Stát by k tomu měl použít zejména peníze z rozpočtových rezerv a nespotřebovaných výdajů.
Ruská agrese na Ukrajině, konkurenceschopnost, ale i obrana, migrace či návrh nového víceletého rozpočtu EU budou mezi tématy summitu Evropské unie, který ve čtvrtek začíná v Bruselu.
Japonská centrální banka dnes podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu na 0,50 procenta. Její představitelé se rozhodli počkat s další úpravou úroků do doby, kdy budou mít lepší představu o dopadech razantní celní politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa na japonskou ekonomiku, informují agentury.
Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa platí žhářské útoky na vozy od automobilky Tesla jeho poradce Elona Muska levice. Prezident zopakoval, že se domnívá, že jde o domácí terorismus.
Americká centrální banka (Fed) dnes zřejmě opět ponechá svou základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 4,25 až 4,50 procenta. Někteří činitelé Fedu podle agentury Reuters varovali před unáhlenými kroky v době nejistoty ohledně dopadů agresivní celní politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa na hospodářský růst a inflaci.
Dnešní ruské noční útoky na Ukrajinu podle prezidenta Volodymyra Zelenského ukazují, že ruský prezident Vladimir Putin de facto odmítl návrh na úplné příměří, píše agentura Reuters. Svět by měl podle Zelenského odmítnout jakékoliv Putinovy snahy o protahování války. Ruská armáda na Ukrajinu vypustila více než 40 dronů, dodal Zelenskyj.
Dvojice amerických astronautů 👨🚀👩🚀, která na více než devět měsíců uvázla na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), se v úterý pozdě večer SEČ vrátila na Zem. Modul Crew Dragon od společnosti SpaceX s nimi úspěšně dosedl do Mexického zálivu, ukázal přímý přenos NASA.
Ekonom Miroslav Ševčík oznámil, že k 28. březnu ❌ rezignuje na funkci proděkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE). Rozhodnutí zdůvodnil podle něj politicky a ideově motivovaným nátlakem ze strany rektora školy Petra Dvořáka.