Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

news box

Globální poskytovatel poradenských služeb Accenture zruší v příštích 1️⃣8️⃣ měsících 19 tisíc pracovních míst, což je zhruba 2,5 procenta jeho celkové pracovní síly. Snahou firmy je snížit náklady v současné ekonomické situaci. Firma ve zprávě o hospodaření za uplynulé čtvrtletí současně snížila roční odhad tržeb a zisku.
Bývalý viceguvernér České národní banky Marek Mora se k 1. dubnu stane náměstkem ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS). Mora se na ministerstvu bude zabývat mimo jiné mezinárodními vztahy, finančními trhy a veřejnými rozpočty.
Správa Letiště Praha musí zaplatit architektovi Petru Frantovi zhruba 4,9 milionu korun a úroky za užití jeho díla. Ve středu o tom pravomocně rozhodl odvolací Vrchní soud v Praze, Franta se odměny domáhal v souvislosti s dostavbou "prstu B" letištního terminálu. Úroky z prodlení běží od února 2002 až do současnosti, takže lze předpokládat, že konečná podoba částky ještě výrazně naroste.
Slovensko předalo Ukrajině první 4️⃣ stíhačky MiG-29, informovalo slovenské ministerstvo obrany. Slovenská vláda minulý týden rozhodla, že Kyjevu daruje 13 migů, které Bratislava přestala používat loni.

Britská centrální banka 🏦 podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4️⃣,2️⃣5️⃣ procenta. Učinila tak navzdory problémům ve finančním sektoru kvůli vysoké inflaci, která je stále nad deseti procenty. Centrální banka se ale domnívá, že inflace začne z nynějších mnohaletých maxim klesat rychleji.

Správa železnic 🚄 vyhlásila tendr na instalaci zabezpečovacího systému ETCS na více než stokilometrovém úseku od státní hranice s Německem do Kralup nad Vltavou. Zakázka vyjde na 11,8 miliardy korun. Vítěz tendru zpracuje projekt a následně zajistí stavbu i údržbu systému. Systém ETCS kontroluje jízdu vlaku, v případě potřeby umožňuje automatické zastavení stroje na dálku.
Holdingová společnost Porsche SE, která je hlavním akcionářem německého automobilového 🚗 koncernu Volkswagen, vloni zvýšila čistý zisk na 4️⃣,8️⃣ miliardy eur (zhruba 114 miliard korun) ze 4,6 miliardy eur v předchozím roce. Firma dodala, že v letošním roce počítá se ziskem v rozmezí od 4,5 do 6,5 miliardy eur.
Raketomet RM-70 nazvaný Přemysl bude předán na Ukrajinu během několika týdnů. Ve sbírce Dárek pro Putina se na něj vybralo již 30 milionů korun. Součástí dodávky bude i 365 raket, řekl Martin Ondráček z iniciativy Dárek pro Putina.
Evropskou komisí navrhovanou emisní normu Euro 7️⃣, která by měla od roku 2025 mimo jiné omezit zplodiny oxidů dusíku a pevných částic vypouštěných do ovzduší, je podle premiéra Petra Fialy (ODS) třeba významně změnit, aby neohrožovala občany v dostupnosti především malých aut🚗. Před dnešním odletem🛫 na evropský summit ministerský předseda novinářům řekl, že české diplomatické úsilí se setkává s velkým porozuměním. „Myslím, že se podaří vytvořit silnou skupinu států, které ve výsledku upraví normu tak, aby byla příznivá pro náš automobilový průmysl a naše občany," uvedl.
Opavský strojírenský🛠 podnik Ostroj zvýšil loni tržby meziročně o 508 milionů na 1️⃣,5️⃣7️⃣ miliardy korun. Hospodářský výsledek firma oproti předchozímu roku zlepšila o 2,69 milionu, přesto nedosáhla plánovaného zisku a uzavřela rok 2022 se ztrátou 9️⃣,2️⃣3️⃣ milionu korun. Výsledek ovlivnil růst nákladů.
Doporučujeme