news box
Dva nejvyšší představitelé jihokorejské prezidentské ochranky ❌ odmítli žádost policie, aby se dnes dostavili k výslechu. Protikorupční úřad nyní naléhá na úřadujícího prezidenta Čche Sang-moka, aby Prezidentskou bezpečnostní službu (PSS) přiměl ke spolupráci, napsala agentura Jonhap.
Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že jeho armáda za posledních 24 hodin sestřelila osm amerických 🚀 raket ATACMS vypálených Ukrajinou na ruské území. Agentura AFP v této souvislosti upozornila, že Moskva útok těmito raketami ve válce s Ukrajinou označuje za červenou linii, která by neměla být překročena.
Chilský prezident 👨 Gabriel Boric jako první hlava státu navštívil jižní pól, kam podle serveru BBC před ním zavítali jen dva vrcholní představitelé zemí - v roce 2007 tehdejší nizozemská premiérka Helen Clarková a v roce 2011 Jens Stoltenberg jako norský premiér.
Navzdory vysokým ztrátám ruská armáda na východě Ukrajiny pokračuje v ☝ dobývání dalších území ve válce, kterou začala invazí v únoru 2022. Podle agentury DPA, která se odvolává na vojenský blog DeepState, považovaný za blízký ukrajinské armádě, se ukrajinští obránci museli vzdát dalších tří obcí u města Pokrovsk, důležitého logistického uzlu v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, o který se bojuje už měsíce.
Od 30. července 2024, kdy prezident 👨 Petr Pavel udělil první čtyři milosti, do konce loňského roku obdržela prezidentská kancelář 426 žádostí, uvedl mluvčí Hradu Filip Platoš. Žádnou další milost prezident neudělil. Za poslední dva měsíce loňského roku se počet žádostí navýšil o necelou třetinu.
Nastupující americký prezident Donald Trump si 10. ledna vyslechne verdikt v případu falšování finančních záznamů okolo platby za mlčení pornoherečce, oznámil newyorský soudce, který na kauzu dohlíží. Podle agentury Reuters při tom dal najevo, že odsouzenému neuloží vězení a ani pokutu nebo podmínku.