Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Právo k Ranní Kávě | Co všechno můžete vložit do svěřenského fondu? Odpovídají právníci

První po-prázdninový díl podcastu Právo k Ranní Kávě přináší náhled do světa svěřenských fondů, které se v poslední době těší stále větší popularitě. Martin Frolík se svým hostem, Zuzanou Koudelovou, advokátkou advokátní kanceláře PRK Partners a specialistkou na korporační právo, nemovitosti a stavebnictví, probere jak teoretickou koncepci tohoto institutu, tak praktickou stránku jeho zakládání. Mimo jiné se dozvíte, co může být předmětem vkladu nebo kde nalézt veřejně přístupné údaje o svěřenském fondu a osobách s ním spjatých.Ve druhé části podcastu advokátka Kristýna Faltýnková přináší přehled novinek z legislativy a judikatury. Zmíní návrh nařízení vlády o koeficientu pro výpočet minimální mzdy v roce 2025 a 2026; návrh zákona o určení zástupců vybraných subjektů za účelem shromažďování elektronických důkazů v trestním řízení; návrh novely školského zákona, která má přinést relativně mnoho změn, a to například kritérium minimální velikosti školy pro obce, inovace v oblasti maturitní zkoušky nebo například pozici učitele-metodika; a návrh novely insolvenčního zákona, kterou se například zkracuje doba oddlužení pro všechny fyzické osoby na 3 roky.Co se týče judikatury, řeč bude o rozhodnutí NSS, č. j. 8 As 33/2024-76, které se zabývá podmínkami vydání předběžného opatření ve veřejných zakázkách. Na závěr si připomeneme 3 rozhodnutí ÚS, přičemž první (sp. zn. III. ÚS 679/24) se zabývá otázkou dovoleného způsobu zajištění spotřebitelského úvěru podílem v bytovém družstvu. Následuje rozhodnutí (sp. zn. II. ÚS 1519/24), ve kterém ÚS deklaroval, že odepření doznání odsouzeným samo o sobě nevylučuje zákonnou podmínku podmíněného propuštění, a to podmínku polepšení; a poslední rozhodnutí ÚS (sp. zn. I. ÚS 1661/24) se týká aplikace tzv. blanketních opravných prostředků v trestním řízení. Podcast pro Vás připravujeme ve spolupráci s Newstream.cz Zpět na všechny epizody

News box

Češi stále nejvíce preferují investice do nemovitostí, 7️⃣9️⃣ procent jich považuje vlastnictví domu či bytu za nejzajímavější investiční možnost. Mezikvartálně je to o procentní bod více, vyplývá z dubnového Barometru spoření agentury IBRS pro Golden Gate. Druhé místo obsadilo vlastnictví pozemku se 72 procenty, což je oproti předchozímu čtvrtletí o dva body více.
Praha 9 koupí od firmy Finep za 356,9 milionů korun bez DPH rozestavěný 🏡 bytový dům v Čakovické ulici na Proseku. Nabídne v něm byty za nižší nájemné pro potřebné profese, jako jsou učitelé, zdravotní sestry a pracovníci v sociálních službách. ČTK to řekl starosta městské části Tomáš Portlík (ODS). Dům je podle něj téměř dostavěný a měl by být zkolaudovaný v září.
Nejméně 8️⃣2️⃣ lidí přišlo o život při důlním neštěstí v Číně, nezvěstných zůstává devět osob, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na novou bilanci, kterou zveřejnila čínská státní média. Ta jen o chvíli dříve uvedla, že více než 50 obětí si vyžádal páteční výbuch plynu v uhelném dole na severovýchodě Číny.
Senát by mohl mít v rozpočtu na příští rok na své výdaje zhruba o 4️⃣0️⃣ milionů korun víc, než má v letošním rozpočtu. Bylo by to také téměř 30 milionů nad střednědobým výhledem. Počítá s tím návrh rozpočtu Senátu, který musí posoudit sněmovní rozpočtový výbor. Pokud ho takto schválí, vláda ho zapracuje do celkového návrhu rozpočtu.
Americká společnost SpaceX v pátek večer (v noci na dnešek středoevropského letního času) provedla zkušební let své dosud největší a nejvýkonnější 🚀 lodi Starship. Jednalo se o vylepšenou verzi, na kterou americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) sází při vysílání astronautů na Měsíc, napsala agentura AP.
Doporučujeme