Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

news box

Vláda podle očekávání zaujala negativní stanovisko k návrhu předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše na pětileté zmrazení platů vrcholných politiků. Jde o nesystémové a populistické opatření, řekl na tiskové konferenci po jednání kabinetu ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
Finanční trh s komoditními deriváty bude zřejmě podléhat větší kontrole ze strany České národní banky a v případě mimořádných situací s prudkým pohybem cen se na něm bude muset zastavit obchodování. Návrh zákona o podnikání na kapitálovém trhu, který nová pravidla zavádí, dnes schválila vláda. Zákon převádí do českého práva předpisy Evropské unie. Podle ministerstva financí, které normu předložilo, jsou úpravy převážně technického rázu.
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vypsal třetí kolo elektronické aukce zámku Štiřín u Prahy. Dražba se uskuteční od 12. do 13. prosince. Vyvolávací cenu úřad snížil o dalších 800 milionů korun na 1,7 miliardy korun. Nižší je také dražební kauce, bude činit 20 milionů korun proti předchozím 25 milionům.  Číst více
Švédská platební skupina Klarna v tichosti předložila americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) dokumenty k primární veřejné nabídce akcií (IPO). Podrobnosti k velikosti nabídky či k jejímu ocenění ale v tiskové zprávě zatím neuvedla. Důvěrné podání dokumentů firmě umožňuje zahájit proces nabídky akcií, aniž by ihned zveřejnila citlivé finanční a obchodní informace.
Největší prodejce zemního plynu na Slovensku, státem kontrolovaná společnost SPP, uzavřel krátkodobý kontrakt na dodávku zemního plynu 🔥 od ázerbájdžánské energetické společnosti SOCAR. Slovenský podnik upozornil, že bude mít vyšší náklady, pokud se zastaví dodávky ruského plynu přes Ukrajinu do EU.
Při vánočním 🎁 nakupování se stalo terčem podvodu 21 procent Čechů, přičemž polovina z nich podvodníkům naletěla. Zhruba 82 procent obětí kvůli tomu utrpělo finanční ztrátu, která v průměru dosáhla téměř 13 tisíc korun. Nejvyšší odcizená částka byla 800 tisíc korun. Vyplývá to ze zářijového průzkumu bezpečnostní firmy Gen Digital mezi tisícovkou respondentů z České republiky.
Vládou navrhované snížení dotací pro podporované zdroje energie (POZE) by podle solárníků vedly ke zrušení až dvou gigawattů (GW) stávajících fotovoltaických elektráren (FVE) a zároveň by ohrozily výstavbu dalších zařízení. Veřejné rozpočty by tím přišly do roku 2030 o výnosy za asi 141 miliard korun. Problémy by se navíc mohly přesunout i do dalších oborů včetně bankovního sektoru. Vyplývá to ze studie společnosti Deloitte, kterou zveřejnila Solární asociace. 
Dvěma lidem obžalovaným ve vedlejší větvi kauzy otravy řeky Bečvy ze září 2020 uložil vsetínský okresní 👨‍⚖️ soud peněžité tresty. Hasiče Jiřího Pochylu, který v den havárie velel zásahu, vinila obžaloba z nečinnosti při řízení záchranných prací. Úřednice Věra Šulová podle státního zástupce vydala nezákonné správní rozhodnutí týkající se lagun ve firmě Energoaqua, která podle loňského nepravomocného rozsudku otravu způsobila. Vinu oba odmítli.
Díky Spojeným státům může podle generálního tajemníka NATO Marka Rutteho Ukrajina nadále bojovat a Rusko  nevyhrálo. Nový šéf Severoatlantické aliance to uvedl v Bruselu po bilaterálním jednání s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Zapojení vojáků KLDR do ukrajinského konfliktu vyžaduje podle Blinkena rozhodnou odpověď. 
Německá automobilová skupina Volkswagen spouští s americkým výrobcem elektromobilů Rivian už dříve oznámený společný podnik na vývoj architektury a softwaru pro elektromobily 🔌🚗. Volkswagen současně uvedl, že investici do Rivianu zvýší o 16 procent na 5,8 miliardy dolarů 💲(138,8 miliardy korun).  Číst více
Doporučujeme