Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

news box

Koruna oslabila k euru o dva haléře na 25,35 koruny za euro. Vůči dolaru naopak česká měna zpevnila o pět haléřů na 21,81 koruny za dolar.
Facebook postihl obří výpadek. Nejsou dostupné služby FB Messengeru, WhatsAppu ani Instagramu, hlásí jejich uživatelé od USA, přes Evropu až po Asii. 
Čistá ztráta leteckých společností se příští rok výrazně sníží na 11,6 miliardy dolarů (252,7 miliardy korun) z letošních 51,8 miliardy dolarů. Odvětví se začíná zotavovat z krize způsobené pandemií covidu-19, uvedlo dnes ve výhledu Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Celkově podle něj letecké odvětví v rozmezí let 2020 až 2022 prodělá 201 miliard dolarů.

Dotační program pro malé a středním podniky, které svými inovacemi přispívají k udržitelnosti, nízkoemisní ekonomice, schválila vláda. Na jednotlivé aktivity v rámci operačního programu je vyčleněno 81,5 miliardy korun. Žádat o podporu z programu budou moci firmy z celé ČR s výjimkou projektů realizovaných na území Prahy. 

Ropný kartel OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem se dohodli, že budou pokračovat v červencovém plánu na postupné zvyšování těžby ropy, a to navzdory výzvám odběratelů k rychlejšímu růstu produkce. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Ceny ropy se po zprávě začaly výrazně zvyšovat. Severomořská ropa Brent se tak vrátila nad 80 dolarů za barel, americká lehká ropa WTI poprvé od listopadu 2014 překročila 77 dolarů za barel.
Do čela návštěvnosti tuzemských kin se ihned po svém uvedení dostal film Není čas zemřít s nesmrtelným britským agentem Jamesem Bondem. Pětadvacátá bondovka, v níž by měl naposledy slavného agenta ztvárňovat herec Daniel Craig, o premiérovém víkendu nasbírala 118 tisíc diváků a na tržbách vydělala 21 milionů korun. Vyplývá to z údajů UFD.
ČSOB a Česká spořitelna oznámily v reakci na poslední kroky ČNB zvýšení úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. ČSOB od 11. října zvýší úroky u hypoték pro tří-, pěti- a sedmiletou fixaci o 0,3 procentního bodu. Nově bude úroková sazba u nejčastěji využívané hypotéky s fixací na pět let 2,99 procenta. Česká spořitelna pak od 7. října zvýší úrokové sazby hypoték v průměru o 0,4 procentního bodu. Úroková sazba u fixací na pět a osm let tak u spořitelny bude nově začínat na 3,14 procenta ročně. 
Čínský majitel švédského výrobce osobních automobilů Volvo Cars firmu podle očekávání uvede na burzu. Od vydání nových akcií si čínský koncern Geely slibuje 25 miliard švédských korun (62,4 miliardy korun). Mateřská firma chce na burze nechat obchodovat i část svých akcií Volvo Cars. Podle agentury Reuters by IPO akcií Volva mohla být v Evropě letos jednou z největších.
Světový obchod se zbožím se díky oživení globální hospodářské aktivity v prvním pololetí vyšplhal na rekord, uvedla v nejnovější zprávě Světová obchodní organizace (WTO). Ta zároveň zlepšila odhady růstu světového obchodu i globální ekonomiky na letošní a příští rok. Letos se objem světového obchodu zvýší o 10,8 procenta na místo původně odhadovaných osmi procent. Loni se obchod v důsledku pandemie propadl o 5,3 procenta.
Společnost HŽP, která v Prostějově vyrábí pružiny pro železniční a automobilový průmysl, loni snížila tržby o pětinu na 714 milionů korun. Zisk firmy ale v roce 2020 vzrostl bezmála o devět milionů na 38,3 milionu korun. Vyplývá to z výročnní zprávy HŽP, která je členem skupiny Třinecké železárny - Moravia Steel.
Doporučujeme