Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

news box

Loňské regionální volby🗳 v Berlíně se musí kvůli chaosu zcela zopakovat. Rozhodl o tom berlínský ústavní soud. Verdikt se týká výběru berlínské poslanecké sněmovny a také zastupitelstev městských částí. Hlasování se musí uskutečnit do 90 dnů od verdiktu, za pravděpodobný termín proto šéf berlínské volební komise považuje 12. únor 2023.
Policie rozšířila obvinění čtyřem podnikatelům v kauze Dozimetr, která se týká ovlivňování zakázek v pražském dopravním podniku. Maroše Jančoviče, Michala Redla, Pavla Kosa a Pavla Dovhomilju nově stíhá kvůli úplatku 2,5 milionu korun. S odkazem na dva důvěryhodné zdroje to uvedl Radiožurnál.

Propojit informační systémy veřejné správy a zajistit nadresortní sdílení digitálních služeb má státní agentura, jejíž vznik sněmovna přes odpor opozice schválila. Vytvoření Digitální a informační agentury (DIA), která má od ministerstva vnitra převzít správu základních registrů, nyní dostane k projednání Senát, který se k tomu sejde zřejmě počátkem prosince. Poslanci ANO a SPD neúspěšně požadovali zamítnutí nebo alespoň odklad schvalování zákona, kterému vytýkali nepřipravenost.

Prezident Miloš Zeman dopoledne přivítal na Pražském hradě slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Na Twitteru o tom informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. V Česku má Čaputová program na celý den, mediální výstup po jednání se Zemanem není v plánu. Odpoledne bude Čaputová diskutovat se studenty Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Večer pak položí kytici k památníku na pražské Národní třídě a připomene si tak výročí sametové revoluce🕯.

Zásoby ropy🛢 jsou v tuzemských rafinériích zatím standardní, výroba pokračuje bez omezení. Na Twitteru o tom informovala společnost Orlen Unipetrol, která v Česku provozuje rafinérie v Litvínově a v Kralupech nad Vltavou. Od úterý jsou dočasně zastaveny dodávky ropovodem Družba, kterým ropa proudí do Maďarska, Česka a na Slovensko.
Ceny ropy🛢 na světových trzích se dopoledne začaly zvyšovat, k růstu přispěl incident blízko Ománu, kde byl zasažen ropný tanker. Severomořská ropa Brent kolem 10:00 středoevropského času vykazovala růst o 0,7 procenta zhruba na 94,50 dolaru za barel, zatímco americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) přidávala 0,4 procenta zhruba na 87,30 dolaru. Ráno ceny klesaly.
Po úterních rozsáhlých ruských útocích na Ukrajinu🟦🟨 bylo automaticky odstaveno několik reaktorů ve dvou ukrajinských jaderných elektrárnách. Oznámil to podle agentury Reuters ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko podle analytiků amerického Institutu pro studium války (ISW) pravděpodobně při úderech použilo podstatnou část svých zbývajících přesně naváděných zbraňových systémů.
Po krachu👎 burzy FTX narůstají ve světě kryptoměn obavy z pádu konkurenční Crypto.com. Na Twitteru se o víkendu objevily spekulace, že tato firma čelí problémům, společnost se ale nyní snaží zákazníky přesvědčit, že jejich peníze jsou v bezpečí. Informuje o tom server CNBC. Crypto.com je menší než FTX, ale podle serveru CoinGecko stále patří mezi 1️⃣5️⃣ nejlepších světových kryptoměnových burz.
Ropovod Družba, který přepravuje ropu z Ruska do Maďarska, na Slovensko a do České republiky a který je od úterního večera odstaven, patrně půjde velmi brzy znovu zprovoznit. Řekl to maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Zařízení bylo na ukrajinském území odstaveno z provozu kvůli zásahu transformátoru, který je pro fungování ropovodu nezbytný. Podle Ukrajinců zasáhla transformátor ruská raketa, samotné potrubí poškozeno není.
Ceny výrobců v Česku se v říjnu dál meziročně zvyšovaly📈, růst ale zmírnil v průmyslu, zemědělství, stavebnictví i službách. Nejvýrazněji o 2️⃣7️⃣,1️⃣ procenta opět stouply ceny zemědělských výrobců, v průmyslu se výrobní ceny meziročně zvýšily o 24,1 procenta, u stavebních prací o 12 procent a u tržních služeb pro podniky o 6,3 procenta. Proti září výrobní ceny klesly v zemědělství, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.
Doporučujeme