Společnost Duck Sauce podnikatele Petra Stuchlíka zahájila odkup menšinového podílu ve společnosti Robot Asset Management, která provozuje algoritmický fond Quant. Ten už tak nebude majetkově spojen se současným guvernérem České národní banky Alešem Michlem.
Téměř pětinu dětských plen , které se denně v Evropě spotřebují, vyrobí v závodě společnosti Drylock Technologies v Hrádku nad Nisou na Liberecku. Továrna, která je největším závodem belgické skupiny, loni dodala na trh 3,762 miliardy plenek, zhruba o čtvrtinu víc než v roce 2021. Letos výroba přesáhne 4️⃣ miliardy.
Internetový prodejce Amazon zprovozní v červnu své nové robotické distribuční centrum v Kojetíně na Přerovsku. Po plném uvedení do provozu v něm plánuje Amazon nabídnout práci až 2️⃣0️⃣0️⃣0️⃣ zaměstnancům.
Stát letos vybere na dani z neočekávaných zisků a odvodu z nadměrného zisku při výrobě elektřiny 4️⃣0️⃣ , 3️⃣ miliardy korun. Vyplývá to z materiálů pro úterní jednání Výboru pro rozpočtové prognózy, který na svých stránkách zveřejnilo ministerstvo financí. Zákon o státním rozpočtu přitom očekával výnos těchto mimořádných opatření 100 miliard korun.
Plzeňská ŠKODA JS dodala nové ovládací komponenty vlastního designu do maďarské jaderné elektrárny ⚛ Paks. Inovativní řešení, které je podle podniku unikátní, výrazně prodlouží životnost důležitých dílů reaktorů, úpravami provozovatelé elektráren ušetří desítky až stovky milionů korun, řekl mluvčí Jan Stolár. Podnik teď takové řešení bude nabízet všem provozovatelům vybraných typů reaktorů ve střední, severní a východní Evropě.
Mezinárodní automobilová skupina Stellantis se přiklání k tomu, že výrobu populárního elektromobilu 🚗 Peugeot e-208 rozšíří do Španělska, a to navzdory zájmu a tlaku Paříže. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom informovala agentura Bloomberg. Stellantis nyní tento elektromobil vyrábí na Slovensku. Spalovací verze automobilu je nejprodávanějším vozem v Evropě, loni ukončila čtrnáctileté prvenství Volkswagenu Golf.
Německá ekonomika se zřejmě těsně vyhnula recesi a za první čtvrtletí zaznamenala mírný růst↗. Uvedlo to ve své prognóze německé ministerstvo hospodářství. Hrubý domácí produkt (HDP) Německa ve čtvrtém čtvrtletí proti předchozímu kvartálu nečekaně klesl o 0️⃣,2️⃣ procenta. Podle ministerstva se ale zdá, že v prvních třech měsících roku se podařilo odvrátit technickou recesi, která se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí ekonomického poklesu za sebou.
Vývoz ruské ropy🛢 navzdory západním sankcím dosáhl v březnu maxima za poslední 3️⃣roky, respektive od dubna 2020. Tržby, které Moskva z prodeje suroviny získává, ale zůstávají mnohem nižší než loni. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu o tom informovala Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
Číst více
Evropská unie zařadila na svůj sankční seznam ruskou Wagnerovu (v ruském přepisu Vagnerovu) skupinu kvůli její "aktivní" účasti na ruské agresivní válce proti Ukrajině. Informovala o tom ve čtvrtek večer Rada EU. Činnost žoldnéřské skupiny podle členských zemí unie ohrožuje "územní celistvost, svrchovanost a nezávislost Ukrajiny"🟦🟨.
Celkové výdaje na ukrajinskou uprchlickou krizi od začátku ruské agrese loni v únoru do konce letošního března byly 3️⃣3️⃣,5️⃣ miliardy korun. Ze státního rozpočtu šlo 23,4 miliardy korun, uvedlo na Twitteru ministerstvo financí. Zároveň upozornilo na to, že zhruba 100 tisíc uprchlíků začalo po příchodu do Česka pracovat, takže odvádějí peníze zpět do české ekonomiky. Největší výdajovou položkou jsou sociální dávky, na které šlo 11,1 miliardy korun. Výdaje na zdravotní péči byly 5,6 miliardy korun, výdaje spojené s ubytováním 6,8 miliardy korun.