Reklama

news box

Počet mrtvých po ničivém pondělním zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl 5️⃣0️⃣0️⃣0️⃣. Turecký viceprezident Fuat Oktay dnes informoval o 3419 mrtvých, zatímco v Sýrii zemřelo podle informací úřadů a místních záchranářů 1602 lidí. Celkový počet obětí na životech bude zřejmě dál stoupat, v oblasti pokračují odklízecí práce. Do obou zemí směřuje i zahraniční pomoc. Česká ambasáda v Ankaře nemá informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli Češi. Situaci komplikuje špatné počasí, kvůli kterému je těžké dostat do některých regionů pomoc. 

Titul Auto🚘 roku 2023 v ČR získala nová Honda Civic. V hlasování odborné poroty složené z dvacítky motoristických novinářů Civic porazil BMW X1 a elektrický⚡ ID.Buzz od Volkswagenu. Výsledky ankety oznámil pořádající Svaz dovozců automobilů. Vítěz vzešel ze šestice nominovaných finalistů, mezi kterými byly ještě vozy Ford Ranger, Renault Megane E-Tech Electric a Peugeot 408. Celkově automobilky do soutěže přihlásily 26 letošních automobilových novinek.

Český dopravce RegioJet koupí dalších 1️⃣3️⃣ lokomotiv🚂 od firmy Alstom. Dodány mají být na podzim 2024. Nasazeny pak budou na vnitrostátní i mezinárodní dálkové linky. RegioJet to oznámil v tiskové zprávě, hodnotu neuvedl. Po obdržení zmíněných strojů dopravce přesune 18 dříve pořízených lokomotiv do své firmy RegioJet Pool, kde je bude nabízet k pronájmu jiným firmám. Celkem má RegioJet v současnosti tři desítky lokomotiv a také nízkopodlažní soupravy.
Japonské videoherní🎮 společnosti Nintendo v prvních třech čtvrtletích finančního roku klesl čistý zisk o šest procent na 3️⃣4️⃣6️⃣ miliard jenů (zhruba 58 miliard korun). Firma zároveň uvedla, že odhad celoročního čistého zisku snižuje na 370 miliard jenů z dříve předpokládaných 400 miliard. Navzdory zhoršení výhledu však plánuje 🔟procentní zvýšení základních mezd zaměstnanců.
Více než 754 milionů dolarů 🤑 (16,8 miliardy korun) vyhrál ve Spojených státech šťastlivec, který si vsadil v loterii Powerball. Jackpot je podle agentury AP devátý největší v americké historii. Tiket se šesti správnými čísly byl podán jen jeden.
Průmyslová výroba v Německu se v prosinci meziměsíčně snížila 📉 o 3,1 procenta, což je více, než se čekalo. Za celý rok se pak výroba snížila o 0,6 procenta, především kvůli dopadům války na Ukrajině. Údaje zveřejnil německá statistický úřad. Analytici odhadovali, že výroba na konci roku klesne o 0,8 procenta.
Veškeré ztráty, které druhá největší ruská banka VTB utrpěla v loňském roce, způsobily sankce  ze strany západních zemí. Uvedl to podle agentury Reuters šéf banky Andrej Kostin. Jde o neobvyklé přiznání, že snaha západních zemí potrestat Moskvu za útok na Ukrajinu ochromila část ruského finančního sektoru, píše Reuters.
Francouzská společnost BNP Paribas, která je největší bankou v eurozóně 💶, v loňském roce zvýšila 📈 čistý zisk 💰 o 7,5 procenta na rekordních 10,2 miliardy eur (zhruba 243 miliard korun). V samotném čtvrtém čtvrtletí ale zisk o 6,7 procenta klesl na 2,15 miliardy eur a zaostal tak za očekáváním analytiků, uvedla banka.
Skupina Smarty Brands zabývající se obchodem s elektronikou 🔌 a počítači 💻loni zvýšila obrat o 30 procent na 4,2 miliardy korun. Loni otevřela 11 nových kamenných prodejen pro e-shop Smarty.cz a herní síť JRC nebo posílila prodej firemním zákazníkům. 
Devizové rezervy České národní banky (ČNB) v lednu meziročně klesly o 27 miliard eur 💶 na 129,27 miliardy eur. Ve srovnání s prosincem byly nižší o dvě miliardy eur.
Reklama
Doporučujeme