news box
Federální soudce ❌ zablokoval na celostátní úrovni výnos amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle kterého by úřady neměly automaticky uznávat děti narozené ve Spojených státech za americké občany, pokud aspoň jeden z rodičů není občanem USA nebo nemá v zemi trvalý pobyt.
Slovenské stavebnictví se v květnu vrátilo k růstu ↗, jeho výkony po zohlednění inflace meziročně stouply o 2,2 procenta po dubnovém poklesu o 2,7 procenta.
Spojené státy dodají Ukrajině zbraně 🔫 prostřednictvím Severoatlantické aliance (NATO), která za ně zaplatí, řekl v noci na dnešek americký prezident Donald Trump stanici NBC News. Šéf Bílého domu dále uvedl, že ho Moskva zklamala a zřejmě učiní v pondělí důležité prohlášení k Rusku.
Čtyři afričtí miliardáři jsou bohatší než polovina kontinentu 🌍, uvádí zpráva neziskové organizace Oxfam. V Africe rostou nerovnosti rychleji než jinde ve světě a nachází se tam téměř polovina nejchudších států; sedm z deseti lidí, kteří nyní žijí v extrémní chudobě, pochází také z Afriky.
Sněmovní volby by v červnu 💪 vyhrálo hnutí ANO, které by podle modelu agentury Median stejně jako v květnu získalo 32 procent hlasů. Na druhém místě by s 19 procenty skončila koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), která si pohoršila o dva procentní body.
Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se ve čtvrtek vyšplhala 🆙 na nový rekord, překonala hranici 116 000 dolarů (přibližně 2,4 milionu korun), napsala v noci na dnešek agentura Reuters.
Kanada bude od 1. srpna čelit clu ve výši 3️⃣5️⃣ procent na dovoz zboží do Spojených států, uvedl v noci na dnešek americký prezident Donald Trump. Podle agentur Reuters a AFP se tak vyjádřil v dopise kanadskému premiérovi Markovi Carneymu, který zveřejnil na své sociální síti.
Koalice ochotných, tedy zemí podporujících Ukrajinu, chce podle premiéra Petra Fialy (ODS) ☝ přimět Rusko k jednání o míru na Ukrajině. Dnešní jednání, kterému předsedali britský premiér Keir Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron, bylo dosud největší a poprvé se zúčastnily i Spojené státy, informoval Fiala na síti X.
Paříž bude novým stálým ústředím takzvané koalice ochotných, tedy zemí ✊ podporujících Ukrajinu, která se již přes tři roky brání ruské agresi. Dnes to podle agentury Reuters uvedl Londýn. Po prvním roce by se pak ústředí mělo přesunout do Británie. V plánu je podle spojenců i budoucí koordinační buňka v Kyjevě.
Americký dolar dnes 📈 posiluje. Trhy zareagovaly na nejnovější oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o clech spíše klidně. Dolaru pomohla také silná poptávka po amerických státních dluhopisech, která zmírnila obavy z masového výprodeje amerických aktiv.