Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

news box

Koruna oslabila k euru 💶 k nejslabším úrovním za poslední rok. Proti pondělnímu podvečeru ztratila 13 haléřů, když se obchodovala 24,59 Kč/EUR. Slabší zavírala naposledy loni v říjnu. Podle analytiků oslabením reagovala na dnešní zveřejnění dat o zářijové inflaci. 
Inflace v Maďarsku v září zpomalila na 12,2 procenta ze srpnových 16,4 procenta. Oznámil to dnes maďarský statistický úřad. Inflace tak vykázala pokles již osmý měsíc za sebou. Růst cen byl v září o něco mírnější, než očekávali analytici. 
Deset dnů od parlamentních voleb na Slovensku se rýsuje vznik vládní koalice složené z vítězné strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, z Hlasu-sociální demokracie (Hlas-SD) a z nacionalistické Slovenské národní strany (SNS). Dokončení jednání o novém kabinetu očekává v příštích několika dnech.
Velkoobchodní cena plynu 🔥 pro evropský trh pokračuje ve výrazném růstu, panují obavy ohledně dodávek. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku si připisuje zhruba 11 procent a nachází se v blízkosti 49 eur (přibližně 1200 korun) za megawatthodinu (MWh).
Úřadům se podařilo najít místo poškození podmořského plynovodu spojujícího Finsko a Estonsko, který byl v neděli brzy ráno odstaven kvůli neobvyklému poklesu tlaku plynu. Vyšetřovatelé domnívají, že plynovod mohl být poškozen úmyslně, napsal finský list Iltalehti s odvoláním na finské bezpečnostní zdroje.
Česká spořitelna (ČS) a Evropská investiční banka (EIB) společně poskytnou českým podnikům 400 milionů eur 💶, tedy asi deset miliard korun, na nové financování. Očekávají, že se dále zlepší přístup podniků k financování. Peníze budou směřovat hlavně do méně rozvinutých regionů, uvedla ČS. 
Vláda hledá při reformách kompromis mezi aktuálním komfortem a požadavkem na budoucí konkurenceschopnost a prosperitu. Podle premiéra 👨 Petra Fialy (ODS) je potřeba si úspěšnost a dobrý výsledek v budoucnu předplatit, což znamená, že některé kroky vlády mohou lidé či firmy vnímat jako nepopulární či nepříjemné. 
Ruský prezident Vladimir Putin dnes označil nejnovější vyostření izraelsko-palestinského  konfliktu za příklad selhání politiky Spojených států na Blízkém východě. Putin v poslední době často kritizuje USA a obecně Západ a obviňuje jej i z rozpoutání války na Ukrajině, která začala loni v únoru, kdy Putin vydal rozkaz k vpádu ruských vojsk do sousední země.
Mimořádná schůze Sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě Petra Fialy (ODS) se má podle dohody na grémiu dolní komory konat v úterý 17. října. Opoziční hnutí ANO informovalo zástupce koaličních stran o tom, že do konce týdne podá návrh na vyslovení nedůvěry vládě. 

Síť X zaplavily dezinformace o Izraeli a Gaze, analytici viní změny pod novým vlastníkem, Elonem Muskem. Staré záběry jiných událostí, obrázek z počítačové hry nebo snímky z natáčení televizního seriálu. I takovéto materiály aktuálně vydávají mnohé účty na sociální síti X za obrázky z nové války mezi Izraelem a palestinskými radikály. 

Doporučujeme