news box
Portál Identity občana 🆔 přešel v sobotu na novou doménu gov.cz. Digitální a informační agentura přesun urychlila. Na doméně gov.cz už fungují také Portál občana a Portál veřejné správy.
Prodej herních konzolí 🎮 na českém trhu v letošním třetím čtvrtletí klesl o 48 procent. Zaznamenal tak již třetí kvartální pokles ↘ v řadě. Důvodem je nasycenost trhu i chybějící novinka, která by zájem oživila. Vyplývá to z údajů srovnávače Heureka.cz. V úterý uplyne 30 let od uvedení první konzole PlayStation od Sony.
Číst více
Nová šéfka diplomacie Evropské unie Kaja Kallasová a nový předseda Evropské rady António Costa jen několik hodin po nástupu do funkcí přijeli do Kyjeva. Informují o tom agentury. Svojí cestou chtějí vyjádřit pokračující podporu Ukrajině, která se více než dva a tři čtvrtě roku brání ruské invazi. Sejdou se s ukrajinských prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Přibližně 77 procent českých firem chce v příštím roce zvýšit výdaje na IT bezpečnost, loni to bylo 44 procent podniků. Každá pátá firma přitom navýší rozpočty významně, tedy o víc než deset procent. Vyplývá to z průzkumu poradenské firmy PwC, který udělala v 77 zemích.
Stavební spořitelny uzavřely 🤝 za první tři čtvrtletí 266 568 nových smluv o stavebním spoření. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku to znamená nárůst ↗ o 6,7 procenta. Průměrná cílová částka nově uzavřených smluv meziročně vzrostla o 28 400 korun na 844 000 korun. Údaje o čtvrtletních výsledcích stavebního spoření zveřejnilo ministerstvo financí.
Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová uvedla, že chce zůstat ve funkci i po skončení mandátu, což je v polovině prosince. Nynější parlament, který se má účastnit volby jejího nástupce, není podle prezidentky legitimní. Zurabišviliová odmítá uznat výsledky říjnových parlamentních voleb a obvinila Rusko, že se do hlasování vměšovalo.
Na prostory 🏰Pražského hradu, které nejsou veřejnosti běžně přístupné, se dnes přišlo podívat 9368 lidí, což je přibližně o 2500 více než v březnu. V těchto prostorách mívá prezident Petr Pavel jednání či přijímá významné hosty.
Polský premiér Donald Tusk dnes na východě Polska navštívil první dokončenou část opevnění na hranici s Ruskem. Polsko plánuje opevnit zhruba 800 kilometrů své hranice s Ruskem a Běloruskem. Podle Tuska není vyloučeno, že by takové opevnění mohlo vzniknout i na hranici mezi Ukrajinou a Běloruskem či na hranicích mezi Ruskem a pobaltskými státy. Opevnění hranice s ruskou Kaliningradskou oblastí a Běloruskem začalo Polsko budovat letos.
Na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze začaly 🎄 vánoční trhy. Staroměstské náměstí odpoledne zcela zaplnily tisíce lidí, kteří se tam přišli podívat na první světelnou animaci vánočního stromu. Policie se proto rozhodla na náměstí už další lidi nepouštět a autům také uzavřela vjezd do přilehlé Pařížské ulice.
Izraelské letectvo pokračovalo v úderech na jihu Libanonu. Jsou to přitom teprve tři dny, co vstoupilo v platnost příměří mezi Izraelem a libanonským šíitským hnutím Hizballáh. Izraelská armáda podle agentury AFP oznámila čtyři nové útoky na pozice radikálů. Libanonské zdroje hlásí nejméně dva mrtvé a několik zraněných.