news box
O Pražské muzejní noci, která se uskuteční 14. června, mohou lidé mimořádně navštívit hlavní budovu Muzea Prahy na Florenci. Je uzavřena od roku 2020, kdy začala její rekonstrukce. Objekt je už opraven, nová expozice v něm zatím není. Výstavní prostory proto na jednu noc zaplní díla studentů ateliéru Intermédia 1 Akademie výtvarných umění (AVU).
Čistý zisk největšího ruského producenta ropy🛢️🛢️🛢️🛢️ Rosněfť v prvním čtvrtletí letošního roku klesl o více než polovinu na 170 miliard rublů (48,2 miliardy korun). Mohly za to vysoké úrokové sazby, sankce a silnější rubl, uvedla společnost ve svém prohlášení.
Americký prezident Donald Trump plánuje zvýšit clo na dovoz ocele do Spojených států na 50 procent ze současných 25 procent. Řekl to podle agentury Reuters na setkání se zaměstnanci ocelárny v Pensylvánii. Zvýšení cla má posílit americký ocelářský průmysl. Trump oznámil zavedení cla 25 na veškerý dovoz ocele, a také hliníku, v únoru. V platnost toto clo vstoupilo 12. března a platí pro všechny země. Opatření podle jeho administrativy podpoří produkci oceli a hliníku v USA.
Prezident Petr Pavel bude u demise ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) konat v souladu s ústavou. Otázky časového harmonogramu jsou v tuto chvíli předčasné, řekl mluvčí Hradu Vojtěch Šeliga.
Premiér Petr Fiala má kandidáta na post ministra spravedlnosti, který se uvolní po rezignaci Pavla Blažka (oba ODS). Jméno jeho případného nástupce předseda vlády neuvedl. S dalším postupem včetně harmonogramu jednotlivých kroků po ministrově rezignaci chce seznámit veřejnost počátkem příštího týdne. Řekl to novinářům v Kobeřicích u Brna.
Pražská burza oslabila 📉 potřetí v řadě. Index PX v závěru týdne klesl o 0,46 procenta na 2148,63 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie finančního sektoru. Dařilo se naopak energetické společnosti ČEZ a zbrojovce Colt CZ. Aktivita na trhu byla vysoká, celkový objem obchodů přesáhl 1,6 miliardy korun. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
Koruna v závěru týdne oslabila 👎 k euru i americkému dolaru. Kolem 17:00 se obchodovala za 24,96 koruny za euro a 21,99 koruny za dolar, oproti čtvrtku ztratila k oběma hlavním světovým měnám shodně čtyři haléře.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se po dohodě s premiérem Petrem Fialou (ODS) rozhodl kvůli kauze s bitcoiny podat demisi, nechce poškozovat pověst vlády ani vládní koalice, napsal na síti X. Blažka k odstoupení z vlády vyzvala opozice kvůli kauze bitcoinů darovaných ministerstvu spravedlnosti.
Číst více
Na německých dálnicích 🛣 a rychlostních silnicích zavládl ve čtvrtek chaos poté, co aplikace Google Maps chybně uvedla, že rozsáhlé části dálnic jsou v několika spolkových zemích uzavřeny. Informace vedla k ucpání náhradních tras. Doprava na zdánlivě uzavřených komunikacích byla ale většinou plynulá. O neobvyklé situaci informovala německá média a dnes se jí věnuje i deník The Guardian.
Do mediální skupiny A11 nastoupil na pozici generálního ředitele odborník na komunikaci a marketing Ján Kondáš. Ve vedení skupiny vystřídal zakladatele Aleše Zavorala, který se nadále bude věnovat strategickému rozvoji společnosti.