Reklama

Analytik: Zlato i stříbro zlevnilo. Stejně jako barometr ekonomické nálady, měď

zlato, zlaté slitky
Pixabay
 ČTK

Cena evropského plynu vzrostla od začátku roku do konce srpna o více než 170 procent, severomořská ropa Brent zdražila o téměř 30 procent. Naopak drahé i průmyslové kovy vesměs zlevnily. Ceny hlavních zemědělských komodit rostly jen mírně. Řekl analytik XTB Štěpán Hájek. Ceny komodit na světových trzích letos podle něj prošly extrémními výkyvy.

Reklama

Ceny energetických komodit jsou nyní největším problémem pro světovou ekonomiku. Ta čelí nejvyšší inflaci za posledních 40 let a v důsledku dražších energií nemá důvod ustupovat. Nižší dodávky plynu a neustálé obavy z úplného zastavení toků z Ruska se v kontextu vysoké závislosti Evropy na ruském plynu projevily v bezprecedentním růstu jeho ceny,“ uvedl Hájek.

Plyn kótovaný na nizozemské burze vzrostl od začátku roku o 172 procent. Jelikož měl plyn v Německu sloužit jako most k přechodu k obnovitelným energiím, výrazně rostou také ceny elektřiny. V Německu se jednoletý kontrakt na burze vyšplhal od začátku roku o 2692 procent. Cena severomořské ropy Brent se mezitím dostala 28,2 procenta výše.

Zlato, ilustrační foto

Komodity letos příliš nevydělávají. Válce a inflaci navzdory

Zlato, které má sloužit jako uchovatel hodnoty, v době nejvyšší inflace za desítky let selhává. Nevede se ani průmyslovým kovům, jejichž cena se ještě na konci zimy v panice násobila přes noc. Panika přešla a ceny opět klesly. Vydělat se dalo leda na ropě, plynu a uhlí.

Přečíst článek

Velmi rozkolísaný byl podle Hájka rok také pro zemědělské komodity. Ty se o začátku ruské invaze dostaly o několik desítek procent výše, ale před začátkem léta následoval pád. Rusko a Ukrajina jsou jedněmi z největších vývozců pšenice na světě a ceny reagovaly na nejistotu spojenou s nedostatkem dodávek této komodity. Nakonec se však spekulantům na trhu s pšenicí nepodařilo udržet masivní zisky a její cena se od začátku letošního roku posunula o 6,3 procenta vzhůru.

Zlato jako ochrana před inflací nefunguje

Vše však neovlivňuje pouze ruská agrese na Ukrajině. Například cena kávy kvůli suchu a mrazu v Brazílii začátkem roku vzrostla na nejvyšší úrovně za deset let. Od začátku roku však cena spíše stagnuje a připsala si 3,35 procenta, upozornil Hájek.

zlato, zlaté slitky

Zlato je na více než ročním minimu. Další ochromující úder mu uštědří ECB

Cena zlata ve čtvrtek na světových trzích klesla nejníže od loňského března. Kolem poledne kov ztrácel zhruba 0,8 procenta a jeho cena se pohybovala kolem 1682 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Investoři čekají, zda a o kolik dnes Evropská centrální banka (ECB) zvýší základní úrokové sazby. Vyhlídka na zdražování peněz ze strany velkých centrálních bank totiž snižuje atraktivitu zlata, které žádné úroky nenese.

Přečíst článek

Vzácné a průmyslové kovy jsou letos především pod taktovkou amerického dolaru, v jehož cenách jsou vyjádřeny. Například zlato zatím ukazuje, že jako ochrana před inflací příliš nefunguje, jelikož jeho cena od začátku roku klesla o 7,5 procenta. Stříbro je na tom o poznání hůře, jelikož jde především o průmyslový kov a zpracovatelský průmysl vinou vysokých cen energií začíná zpomalovat. Jeho cena klesla za stejné období o 23,1 procenta. Barometrem ekonomické nálady je jeden z nejpoužívanějších průmyslových kovů, a to měď. Jeho cena od začátku roku klesla o 22,2 procenta.

Cenu zlata ovlivňovaly zejména zprávy americké centrální banky Fed o pokračování zvyšování úrokových sazeb a také posilování dolaru, řekl ČTK ředitel společnosti Gold.plus Martin Stránský. Cena platiny podle něj klesla o 13 procent, naopak palladium rostlo o 14 procent. Klíčovým světovým dodavatelem palladia využívaného hlavně v automobilovém průmyslu je Rusko, na které západní země uvalily sankce kvůli konfliktu na Ukrajině, poznamenal.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme