Reklama

Protiváha čínské Hedvábné stezce. Země G7 investují do infrastruktury ve světě 600 miliard dolarů

americký prezident Joe Biden
čtk
 ČTK

Skupina velkých světových ekonomik G7 investuje v příštích pěti letech do infrastruktury ve světě 600 miliard dolarů. Na summitu G7 v bavorském alpském zámku Elmau to oznámil americký prezident Joe Biden. Program nazvaný Partnerství pro světovou infrastrukturu a investice (PGII) je vnímán jako protiváha čínskému megaprojektu označovanému jako Nová hedvábná stezka.

Reklama

"Spojené státy do roku 2027 mobilizují do podpory infrastruktury ve světě 200 miliard dolarů," řekl Biden. "Země G7 pak společně vyčlení do roku 2027 celkem 600 miliard dolarů," řekl. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová poznamenala, že Evropa do projektu vloží polovinu částky.

Investice do infrastruktury jsou podle Bidena klíčové, neboť moderní technologie vzdálenosti ve světě zmenšily a svět úzce propojily. "Budeme podporovat rozvojové a rozvíjející se země," řekl Biden.

zlaté slitky - ilustrační obrázek

Další sankce. G7 utne dovoz zlata z Ruska

Británie, USA, Japonsko a Kanada zakážou dovoz zlata z Ruska. Na úvod začínajícího summitu sedmi velkých ekonomik G7 to podle agentury Reuters oznámila britská vláda, která chce, aby nové protiruské opatření za invazi na Ukrajinu přijaly také Německo s Francií a Itálií, což jsou zbývající členové G7. Americký prezident Joe Biden na twitteru napsal, že G7 zákaz dovozu zlata oznámí společně.

Přečíst článek

Investice podle Bidena nelze vnímat jako akt dobročinnosti bohatých zemí vůči chudším, neboť z nich budou mít užitek všichni. Německý kancléř Olaf Scholz řekl, že PGII je dalším příkladem jednoty a odhodlanosti zemí G7.

Biden uvedl, že Spojené státy podpoří mimo jiné solární projekt ve čtyřech angolských regionech o objemu dvou miliard dolarů, což zemi pomůže splnit její klimatické závazky. Další peníze získají například Pasteurův institut v Dakaru pro zařízení na výrobu vakcín, telekomunikační propojení podmořskými kabely mezi jihovýchodní Asií a západní Evropou přes Afriku či studie pro možné první umístění malého modulárního reaktoru v Rumunsku.

Italský premiér Mario Draghi v prohlášení zdůraznil, že v krátkodobém horizontu je s ohledem na současnou situaci nutné investovat do plynové infrastruktury ve světě. Zároveň uvedl, že v budoucnu by mělo být možné tato zařízení využívat pro dopravu vodíku, který Evropská unie považuje za budoucí zdroj čisté energie.

Projekt Nové hedvábné stezky, který se oficiálně nazývá Iniciativa Pásu a cesty, Čína zahájila v roce 2013. Cílem je posílit vzájemný obchod a zvýšit investice i vliv ve většině asijských zemí, ale i na dalších kontinentech. Řada evropských zemí a Spojené státy projekt vnímají jako nezdravé posilování vlivu čínského totalitního režimu a chtějí jej vyvážit.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil v pondělí 23. května 2022 k účastníkům prestižního a tradičního Světového ekonomického fóra v Davosu.

Ekonomické fórum v Davosu má letos zlověstné téma: Historie v bodě zvratu

Ekonomická elita světa se po dvouleté pauze způsobené protikoronavirovými opatřeními sešla na tradičním Světovém ekonomické fóru ve švýcarském Davosu. Svět se ale mezitím výrazně změnil – globální ekonomika se přes dva roky potýká s dopady covidu a poslední měsíce i s bující inflací, propady akciových trhů a následky ruské invaze na Ukrajinu. I proto mezi vystupujícími na dálku je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Nad tím vším se vznáší letošní téma, které má zlověstný podtext: „Historie v bodě zvratu“, napsala agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Vladimir Putin, prezident Ruska

Sankce se Západu vrací jako bumerang. Rusko nic nezlomí, tvrdí Putin. Bývalý Putinův muž si to ale nemyslí

Chmurné předpovědi, které Ruské federaci načrtly západní země, se nenaplnily. Rusko odolává bezprecedentním sankcím, které se naopak obrátily proti Západu. V projevu na ekonomickém fóru v Petrohradě to řekl ruský prezident Vladimir Putin. Míra inflace v některých zemích Evropské unie podle něj přesáhla 20 procent a EU jako celek bude chudší o více než 400 miliard dolarů (9,4 bilionu korun) právě v důsledku sankcí, které zavedla proti Rusku. Bývalý ministr hospodářství German Gref je skeptičtější. Ruské ekonomice by podle něj mohlo trvat i deset let, než se vrátí na úroveň loňského roku. Tedy do doby, než proti Rusku začaly západní státy zavádět sankce v odvetě za invazi na Ukrajinu.

Přečíst článek

Reklama

Související

Americký dolar

Gangy ze Severní Makedonie okrádají důvěřivé Američany. V hlavní roli je Trump

Přečíst článek
Ruský prezident Vladimir Putin

Rusko může přijít o obří balík peněz. USA navrhují zabavit aktiva země na půdě G7

Přečíst článek

Jeden z investory nejsledovanějších údajů v listopadu výrazně propadl

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme