Reklama

Hasiči vyrazí do Turecka, pomůžou s hledáním lidí v sutinách

Hasiči nesou tělo oběti v Diyarbakiru na jihovýchodě Turecka.
ČTK/AP
 ČTK

Do Turecka, které nad ránem zasáhlo ničivé zemětřesení, odletí 68členný tým českých hasičů. Země už nabídku pomoci přijala. Na místo vyrazí tým příslušníků hasičského sboru Prahy a Moravskoslezského kraje, informovali hasiči na twitteru. Pomoc přislíbil i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Katastrofa v Turecku si podle aktuálních informací vyžádala přes tisíc obětí. Číslo pravděpodobně poroste.

Reklama

„Jsou hlášeny vysoké ztráty na životech, spousta lidí je pohřešována. Myslím na oběti a plánujeme pomoc,” napsal na twitteru Rakušan.

„Máme připravený USAR tým pro zemětřesením zasažené Turecko. Reagujeme tímto na poptávku, kterou jsme ráno obdrželi stran Turecka, a ihned začali předpřipravovat celý 68členný tým pro cestu. V tuto chvíli čekáme na akceptaci naši nabídky těžkého USAR týmu ze strany Turecka,” sdělili hasiči. Rakušan doplnil, že tým bude složený z hasičů Moravskoslezského kraje, hasičů z Prahy a z dalších organizací. Hasiči a ministerstvo zahraničí následně informovali, že Turecko nabídku přijalo.

ČTK vyslání moravskoslezských hasičů z USAR týmu potvrdila i jejich mluvčí Kamila Langerová. „Pokračujeme v přípravách. Předpokládáme, že nakládka letadla začne na letišti v Mošnově ve 14:00,” řekla.

Pomáhat bude i organizace Člověk v tísni, která na twitteru vyhlásila SOS sbírku na pomoc lidem postiženým zemětřesením jak v Turecku, tak v severní Sýrii. Číslo sbírkového účtu je 51945194/0300. Organizace zároveň na sbírku uvolnila milion korun.

Turecko zasáhlo silné zemětřesení.

Silné zemětřesení zasáhlo Turecko a Sýrii. Obětí je přes tisíc

AKTUALIZUJEME Počet mrtvých po ničivém zemětřesení, které nad ránem zasáhlo Turecko a Sýrii, přesáhl 1200. V samotném Turecku je mrtvých 912, řekl prezident Recep Tayyip Erdogan. Uvedl také, že šlo o nejsilnější zemětřesení od roku 1939 a že zranění utrpělo skoro 5400 lidí. V Sýrii si katastrofa podle aktualizované bilance vyžádala více než 320 lidských životů, dalších zhruba 1000 lidí je zraněných.

Přečíst článek

USAR (Urban search and rescue) tým se specializuje na vyhledávání a záchranu v sutinách obydlených oblastí. V zahraničí takto Češi pomáhali například v libanonském Bejrútu v roce 2020 po výbuchu v přístavu, který připravil o život dvě stovky lidí a zranil dalších 6000. V českém týmu tehdy byli kromě hasičů i kynologové se psy, statik či lékař.

V Turecku a Sýrii nyní záchranné týmy bojují s deštěm a sněhem při hledání přeživších v troskách. Prioritou je právě vyproštění lidí zasypaných sutinami, v obou zemích jsou poničeny desítky budov. S nabídkami pomoci přicházejí různé státy. České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi oběťmi a zraněnými byli Češi. V části Turecka postižené zemětřesením se podle úřadu sice nachází skupina Čechů, všichni jsou ale v pořádku.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme