Reklama

Británie má plán plynových úspor. V kritickém případě omezí dodávky podnikům i domácnostem

Plyn, ilustrační foto
Richard Gillin / Creative Commons / CC BY-ND 2.0

Britská vláda zvažuje, že pokud by v lednu přišly mrazy a zároveň by v zemi panoval nedostatek elektrické energie, zavedla by organizované odstávky plynu pro průmyslové podniky, a dokonce i domácnosti. V úterý o tom informovala agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené s krizovým scénářem.

Reklama

Podle krizového plánu se může stát, že v důsledku propadu dovozu elektrické energie z Francie a Norska a mrazivého počasí by v lednu vláda musela na čtyři dny spustit nouzová opatření pro úsporu plynu.

Podle toho nejčernějšího scénáře by v Británii mohla chybět až šestina elektrické energie, která se s v zemi spotřebuje v nejnáročnějším období. Šlo by o krajní situaci, kdy by už byly uvedeny do provozu i záložní uhelné elektrárny. Pokud by klesl dovoz elektrické energie z Norska a Francie a přišly by mrazy, mohly by v lednu nastat čtyři dny, po které by vláda musela spustit nouzová opatření s cílem šetřit plyn.

Více k plynové krizi čtěte zde 

„Nejde o scénář, jaký očekáváme,” uvedlo v prohlášení ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslové strategie. „Domácnosti, firmy a průmyslové podniky si mohou být jisty, že dostanou elektřinu a plyn, jak potřebují,” píše se také v prohlášení.

Agentura Reuters připomíná, že tyto informace přicházejí nedlouho poté, co Bank of England varovala, že Británie je na cestě k dlouhé recesi. Další ránu hrdé Británii zasadila Saxo Bank, která zemi za politickou nestabilitu, narušení obchodu kvůli brexitu a probíhající energetickou krizi rovnou označila za rozvíjející se ekonomiku. 

Spotřebitelské ceny v červnu meziročně stouply o 9,4 procenta a očekává se, že vzhledem ke zdražování energií bude inflace zrychlovat. Politické řešení současných ekonomických problémů přitom brzdí vybírání nového premiéra, jehož jméno má být známé 5. září.

Končící britský premiér Boris Johnson

Stanislav Šulc: Po Johnsonovi zůstane spálená země. Jako po každém populistovi

Vláda Borise Johnsona se sesypala během pouhých několika dní. Jeho permanentní populismus dokonal v Británii dílo zkázy, které odstartovalo Brexitem. Co bude dál a kdy se z toho Británie vzpamatuje, neví nikdo. Jak důsledně populismus likviduje kdysi významnou zemi, však Johnsonova vláda ukázala dokonale. Tady jsou hlavní faktory, které se mohou opakovat třeba i v České republice.

Přečíst článek

Zatímco vlády evropských zemí vymýšlejí strategie, jak ušetřit plyn a zvětšit kapacitu zásobníků, soupeřící tábory vedené ministryní zahraničí Liz Trussovou a bývalým šéfem resortu financí Rishim Sunakem se dohadují o řešení vhodném pro Británii. Dobročinné organizace, podnikatelské skupiny i politici vyzývají Trussovou a Sunaka, aby přišli s plánem, jak pomoci obyvatelům Británie vypořádat se účty za energie, které podle předpovědí mohou v říjnu vzrůst o 82 procent.

Reklama

Související

Na palubu bez víza. Zaměstnanec British Airways pomáhal pašovat uprchlíky

Na palubu bez víza. Zaměstnanec British Airways pomáhal pašovat uprchlíky

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme