Reklama

Lukáš Kovanda: Výhružky Gazpromu nechávají Evropu v klidu, zatím

Gazprom
iStock
Lukáš Kovanda

Evropa energetickou krizi zatím zvládá. To však neznamená, že zejména některé její země – včetně Česka – nečeká v příštím roce ekonomický otřes. Oba závěry lze vyvodit z dnešního dění na mezinárodních trzích, píše ve svém komentáři ekonom Lukáš Kovanda.

Reklama

Nejprve ruský plynárenský gigant pohrozil, že od příštího týdne může snížit své dodávky plynu do EU uskutečňované tranzitním plynovodem přes Ukrajinu. Gazpromu totiž vadí, alespoň podle toho, co tvrdí, že Ukrajina zadržuje na svém území ruský plyn určený pro Moldavsko. Pokud bude Kyjev v této údajné praxi pokračovat, Moskva objem plynu zasílaného přes Ukrajinu do EU sníží. Touto cestou dochází v EU k zásobování ruským plynem především Slovenska, Rakouska a Itálie. Jedná se o poslední cestu, kterou ještě ruský plyn teče do západních zemí EU.

Pokud by přestal ruský plyn přes Ukrajinu do EU téci zcela, což nyní nelze vyloučit, bude už brzy, zřejmě ještě letos, poslední zemí, která v EU odebírá ruský plyn, Maďarsko. Do Maďarska plyn z Ruska proudí černomořským potrubím Turk Stream a následně přes Balkán.

Petr Krčil, odborník na měny

Petr Krčil: Řeči o padající koruně jsou projevem zoufalství spekulativního kapitálu

Japonská investiční banka Nomura vydala zprávu, že České republice, Maďarsku a Rumunsku hrozí v příštím roce měnová krize, a to kvůli rostoucím rozpočtovým a vnějším problémům. Je na tom koruna skutečně tak špatně? „Je to úplný nesmysl. Naše nezaměstnanost je pod učebnicovou přirozenou mírou. Dokud se u nás bude vyrábět, koruna neoslabí, právě naopak,“ myslí si přední tuzemský odborník na měny Petr Krčil z Art of Finance. 

Přečíst článek

Plyn v EU zůstal i po dnešní pohrůžce Gazpromu o zhruba 65 procent levnější v porovnání s cenovým maximem z konce letošního srpna. Dnes (úterý) ceny rostou jen o 1,3 procenta. Cena plynu v EU se pohybuje v blízkosti její průměrné ceny za celé období od poloviny října, která odpovídá přibližně 115 eur za megawatthodinu. Přitom ještě v září průměrná cena plynu v EU přesahovala 200 eur za megawatthodinu.

Skutečnost, že ceny plynu v EU se nijak výrazně nezvýšily ani po uvedené pohrůžce Gazpromu, značí, že EU je – a zatím to vypadá, že i bude – plynem poměrně obstojně zásobena. Jednak díky vrchovatě naplněným zásobníkům, jednak díky zajištění alternativních dodávek ze zemí typu Norska, Alžírska, Kataru, USA a dalších. Zásobníky v EU jsou napříč EU naplněny pro tuto část roku citelně více, než by odpovídalo průměru uplynulých let.

EU energetickou krizi zvládá, zatím

Jinými slovy, EU zatím energetickou krizi zvládá. Hrozba Gazpromu tak už nevyvolává otřes na trhu s plynem, jaký by způsobila ještě před třemi měsíci.

To však neznamená, že „otřást“ se nemůže třeba i česká ekonomika. Světově významná ratingová agentura Standard & Poor’s varovala centrální banky regionu střední a východní Evropy, včetně České národní banky, že už na přelomu roku budou čelit extrémně obtížné situaci. Je tak prý poměrně pravděpodobné, že i třeba ČNB udělá zásadní chybu. Inflace totiž bude klesat jen velmi pozvolna, zatímco citelně ochabne celkový ekonomický výkon ČR. Po celý příští rok může podle agentury zůstat inflace dvouciferná.

ČEZ vyzývá k samoodečtu energií. Pomůže to s nastavením záloh.

Prevence před šokem z vyúčtování. ČEZ vyzývá k samoodečtu energií kvůli zálohám

Energetická společnost ČEZ vyzvala své zákazníky, aby si do konce listopadu udělali samoodečet elektřiny a plynu. Podle společnosti to pomůže k vhodnějšímu nastavení nových záloh plateb pro příští rok. Uvedl to mluvčí firmy Roman Gazdík s tím, že v nových zálohách se už promítne zdražení elektřiny od příštího roku. Většina klientů ČEZ bude platit zastropované ceny. Zdražovat budou i ostatní dodavatelé. 

Přečíst článek

Drahé energie jsou přitom klíčovým důvodem nejen rapidní inflace, leč i toho, proč se běžný účet platební bilance ČR nyní dostává do svého nejhlubšího schodku v historii. To znamená, že se česká ekonomika ocitá ve výrazné nerovnováze vůči zahraničí. Důsledkem může být podle včerejšího varování Nomury, největší japonské investiční banky, česká měnová krize, a tedy prudké a nečekané znehodnocení české koruny. To by ještě vyhrotilo inflaci a dále by tak oslabilo kupní sílu tuzemského obyvatelstva. Rozsáhlé reálné chudnutí Čechů tak může pokračovat i v příštím roce. 

Další komentáře ekonoma Lukáše Kovandy čtěte zde

Reklama

Související

Gazprom omezuje dodávku plynu

Bulharsko zahájí jednání s Gazpromem. Bezprecedentně tříští jednotu EU vůči Rusku

Přečíst článek
Gazprom

Lukáš Kovanda: EU bere Rusku „trumf“ z ruky. Dohoda o snížení spotřeby plynu je tu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme