Reklama

Lukáš Kovanda: Hypotéky zdražují nejrychleji v historii. Šestiprocentní úrok přijde za pár měsíců

hypotéky, ilustrační foto
iStock
Lukáš Kovanda

Průměrná sazba hypoték v ČR stoupla v prosinci na 2,99 procenta, a to z listopadové úrovně 2,7 procenta. Nárůst o 0,29 procentního bodu představuje nejvýraznější meziměsíční vzestup v celé historii sledování od roku 2003, vyplývá z dat Fincentrum Hypoindex.

Reklama

Cena hypoték v ČR v prosinci 2021 byla nejvýše od února 2019, přičemž se přiblížila maximům za celé období od roku 2013. Nyní v lednu lze předpokládat růst na maxima od roku 2012. Kvůli rychlému růstu sazeb hypoték už je nyní vyloučeno, aby žadatel získal hypotéku za prosincovou průměrnou sazbu, tedy za zhruba tři procenta.

Nyní se poskytují hypotéky při sazbě v pásmu od čtyř do pěti procent. Vyřízení hypotéky však nějaký čas trvá, takže tyto hypotéky se promítnou až v číslech za únor, která budou zveřejněna přibližně v polovině března, tedy až za dva měsíce.

Lego, domek z lega

Hypoindex: Hypoteční trh se letos co do objemu propadne minimálně o pětinu

V závěru loňského roku se průměrná úroková sazba hypoték dostala těsně pod hranici tří procent (2,99 procenta), rostla tak vůbec nejrychleji od roku 2003, kdy společnost Fincentrum začala ukazatel Hypoindex sestavovat.

Přečíst článek

Sazby hypoték se přiblíží šesti procentům

V dalších měsících letošního roku zdraží hypotéky do pásma pěti až šesti procent a budou atakovat svůj rekord za celou dobu sledování od roku 2003. Ten průměrná sazba hypoték vykázala v srpnu 2008, kdy činila 5,82 procenta.

Již loni v prosinci bylo ovšem patrné určité snížení zájmu o hypotéky, alespoň tedy v porovnání s předchozím měsícem listopadem. Hypotéky jsou totiž pro stále širší okruh domácností až příliš drahé, takže ty svůj sen o vlastním bydlení dávají „k ledu“.

Tento trend bude sílit v letošním roce. Zvláště od jarních měsíců dále bude zájem o hypotéky slábnout velice znatelně, neboť jejich průměrná sazba se přiblíží úrovni šesti procent a zároveň budou od dubna v platnosti přísnější podmínky jejich poskytování. Ty zákonně stanovuje Česká národní banka, která nařídí bankám, aby žadatele o hypotéku posuzovali dle několika zpřísňujících kritérií, posuzujících jeho finanční situaci a schopnost hypotéku splácet. ČNB tato kritéria v čase pandemie načas přestala uplatňovat, ale nyní se k nim vrátí, aby nedopustila destabilizaci celého hypotečního trhu.

Objem hypoték v roce 2021 pádí směrem nahoru, stejně jako hypoteční sazba.

Rok 2021: Rok, kdy se cena hypotéky odrazila ode dna

Letošní rok se zapíše do historie jako období, kdy se ceny hypoték odvíjené od bankovní sazby odrazily ode dna. Od února, kdy sazba klesla na 1,93 procenta, stále stoupají a i v příštím roce tomu podle analytiků nebude jinak. Atakovat by mohla až hranici pěti procent. Celkový objem poskytnutých hypoték už na konci listopadu přesáhl 390 miliard korun, což je více než za celý loňský, dosud rekordní rok. Do rekordních výšin míří kvůli neustále zdražujícím se bytům i průměrná výše hypotéky, která v listopadu činila 3 272 369 korun, vyplývá z dat Fincentra Hypoindexu.

Přečíst článek

Ceny bytů dál porostou

Letošní prudké zdražení hypoték ale nebude stačit na to, aby se zastavil růst cen nemovitostí. Ten tak jen zmírní. Zdaleka ne všichni lidé si kupují nemovitost na hypotéku. Navíc je na trhu stále citelný převis poptávky po nemovitostech nad jejich nabídkou, což souvisí s přílivem zahraničních investorů do realit, dlouhodobě extrémně expanzivní měnovou politikou centrálních bank či regulatorně silně omezovanou výstavbou nových bytů a domů v ČR.

Hypotéky budou nadále zdražovat ruku v ruce s růstem základní úrokové sazby ČNB, která se během prvního letošního čtvrtletí může dostat až na úroveň pěti procent, přičemž pravděpodobnější je, že dosáhne „jen“ hodnoty 4,75 procenta. I tak by šlo o její nejvyšší hodnotu od začátku roku 2002, tedy za posledních dvacet let.

Rohan City, stavba

Petr Dufek: Česká republika je opět evropskou jedničkou ve zdražování bytů

Růst cen bytů v České republice ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 zdejší byty v průměru podražily o víc než pětinu (22 procent). S takto vysokým nárůstem se Česko drží v čele celounijního žebříčku, píše v komentáři k aktuální statistice vývoje cen bytů v jednotlivých zemích Evropské unie Petr Dufek, analytik ČSOB.

Přečíst článek

Při nouzovém stavu musely být restaurace pro zákazníky zcela uzavřené. Mohly mít otevřená pouze výdejní okénka.

Vítězové a poražení. V pandemii se nejlépe dařilo kavárnám, nejhůř hospodám

Omezení provozu na jaře a prudký nárůst nákladů decimovaly gastro podniky i loni. Celoroční tržby sice překonaly předchozí rok 2020 o 18 procent, i tak se ale zastavily pod hodnotami předcovidového roku 2019.

Přečíst článek

Reklama

Související

Ceny bytů letí vzhůru, všude ve světě, ilustrační foto.

Analýza: Nejdelší fixace na hypotékách jsou nejlevnější. Ale pozor na ně

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme