Reklama

Zdražování benzinu končí. Peking i Washington uvolní zásoby

Pohonné hmoty, ilustrační foto
Pixabay
Lukáš Kovanda

Možnosti dalšího růstu cen pohonných hmot jsou nyní již prakticky vyčerpané. Růst cen, který trvá nepřetržitě od začátku roku, končí. Pokud nyní budou čerpací stanice zdražovat, spíše využívají všudypřítomných mediálních zpráv o inflaci a navyšují si své marže.

Reklama

Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 37,18 koruny, před týdnem byl o pět haléřů levnější. Benzín je tak nejdražší od října 2012. Průměrná cena nafty zůstala na 36,05 koruny za litr. Nafta v pondělí dosáhla průměrné ceny dokonce 36,09 koruny za litr, nejvyšší od října 2014. Vyplývá to z dnešních údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. 

Pumpaři bohatnou pod rouškou inflace

K dalšímu zdražování nemají pumpaři žádný pádný důvod, jelikož cena ropy Brent v porovnání se svými maximy z konce října je nyní o zhruba osm procent levnější. Poprvé od začátku října se prodává za méně než 80 dolarů za barel. Obchodníci s ropou totiž sází na to, že země typu USA nebo Číny ve světle vysokých cen ropy a neochoty tradičních těžařů v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem navýšit těžbu uvolní zásadní objem svých strategických zásob ropy, a to třeba i v koordinované operaci.  

Peníze, ilustrační foto

Richard Bechník: Inflace může vzrůst až k sedmi procentům

Říjen přinesl další zrychlení inflace v ČR na 5,8 procenta. Dvě třetiny inflačního pohybu způsobují položky jako bydlení, doprava či zboží zbytné spotřeby v podobě cigaret a alkoholu. Možná ještě zajímavější pohled nabízí skutečnost, že za téměř polovinou inflace stojí domácí poptávka – tedy ne pouze zahraniční ceny. Navzdory tomu, že jak inflace, tak změny úrokových sazeb překvapily svojí výší, stále inflačnímu vrcholu můžeme teprve čelit.

Přečíst článek

Čína už uvolňování začala provádět, zatím ovšem není jasné, zda v koordinaci s USA a zda se USA připojí.  

Dopad zlevňování ropy do zlevňování pohonných hmot ale v ČR poněkud utlumí mírné oslabování koruny vůči dolaru. Česká měna v posledních čtrnácti dnech oslabila vůči dolaru o zhruba 1,3 procenta.  

V příštím týdnu lze tedy očekávat stagnaci cen pohonných hmot v ČR, neboť oslabování koruny není tak silné, aby v době citelně zlevňující ropy vedlo k růstu cen pohonných hmot v ČR.  

>>>>>>Vše o inflaci čtěte zde<<<<<<

blackout, elektroměr,

Evropě hrozí série blackoutů, varuje expert

Evropě v zimě hrozí série blackoutů, varuje Jeremy Weir, šéf společnosti Trafigura. Ta patří k největším nezávislým obchodníkům se surovinami na světě.

Přečíst článek

Elektromobil, ilustační foto

Novodobá studená válka. Automobilky se předhánějí v investicích do aut na baterky

Dekarbonizace. Výzva poslední minimálně dekády je s postupujícími roky stále naléhavější. Světové automobilky se, ač možná nerady, loučí se spalovacími motory. Závod s auty na baterie už ale odstartoval. Výrobci do nich investují násobky toho, co před třemi lety. Do konce desetiletí to podle agentury Reuters bude půl bilionu dolarů. Elektroauta zaplaví trh, bude je chtít někdo koupit?

Přečíst článek

barel ropy

Washington vede „ropnou válku“ s Moskvou i Rijádem. Nadějí je iránská ropa

Pohonné hmoty v Česku nadále zdražují, benzín ke 37 korunám za litr. Na vině je drahá ropa. V šachu trh drží ropný kartel OPEC spolu se spojenci v čele s Ruskem. Naději pro řidiče by mohlo přinést oteplení vztahů mezi Washingtonem a Teheránem, na světový trh by se díky tomu dostala nyní sankcionovaná íránská ropa.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Lukáš Kovanda: Řidičům hrozí výrazné zdražení pohonných hmot, až o pět korun na litr. Riziko umocňuje včerejší rozhodnutí amerického Fedu

Lukáš Kovanda: Řidičům hrozí výrazné zdražení pohonných hmot. Riziko umocňuje včerejší rozhodnutí Fedu

Přečíst článek
tankování, čerpací stanice

Lukáš Kovanda: Ruské hrozby přestávají ovlivňovat cenu českého benzinu. Rostou hrozby čínské

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme