Reklama

Spotřeba plynu v Evropě v listopadu klesla téměř o čtvrtinu, píše Reuters

Zemní plyn
ČTK
 ČTK

Spotřeba plynu v evropských zemích se letos v listopadu snížila o 24 procent ve srovnání s listopadovým průměrem z let 2019 až 2021. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na své výpočty vycházející z údajů evropského sdružení provozovatelů soustav pro přepravu plynu ENTSOG. Pokles spotřeby tak sice zpomalil z říjnových 29 procent, zůstal však vysoko nad cílem Evropské unie zredukovat spotřebu o 15 procent. EU tento cíl vyhlásila v reakci na omezení dodávek plynu z Ruska.

Reklama

Mírné teploty a vysoké ceny

Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela začátkem prosince uvedl, že spotřeba plynu v ČR se v listopadu meziročně snížila zhruba o pětinu. K úsporám podle něj přispělo především individuální šetření obyvatel.

„Evropská spotřeba plynu klesla ze dvou důvodů. Mírné teploty ze začátku podzimu výrazně utlumily poptávku ze strany domácností a vysoké ceny podkopaly poptávku ze strany průmyslového sektoru,“  uvedl ekonom Mark Cus Babic ze společnosti Barclays. „Poptávka domácností je stále velmi citlivá na počasí, takže předpokládáme, že výraznějším zdrojem úspor v budoucnosti bude průmysl,“ dodal.

Od poloviny listopadu se kvůli chladnějšímu počasí začala zvyšovat spotřeba plynu pro vytápění domácností. V posledním listopadovém týdnu pokles spotřeby plynu v Evropě oproti dlouhodobému průměru činil pouze 18 procent a předběžné údaje signalizují, že začátkem prosince spotřeba plynu nabírala na intenzitě, píše Reuters.

ČEZ, ilustrační foto

ČEZ nakoupí plynové kogenerační jednotky za 2,5 miliardy korun

Energetická společnost ČEZ nakoupí plynové kogenerační jednotky za 2,5 miliardy korun. Malé energetické zdroje, které spalují zemní plyn či bioplyn a vyrábějí z nich elektřinu a teplo, dodají společnosti Tedom a Zeppelin. Upozornil na to Ekonomický deník.

Přečíst článek

Evropa se snaží snižovat spotřebu

Na vysoké úrovni se navíc drží poptávka po plynu pro výrobu elektřiny, protože řada jaderných reaktorů ve Francii zůstává kvůli údržbářským pracím mimo provoz a produkci z elektřiny z obnovitelných zdrojů podkopává nedostatek větru. Evropské země se nyní snaží snižovat rovněž spotřebu elektřiny. Ta podle výpočtů Reuters v listopadu klesla o devět procent oproti průměru z let 2015 až 2021.

„Riziko fyzického nedostatku energie v Evropě bylo pravděpodobně odvráceno, nadále se však domníváme, že velmi vysoké ceny budou tlumit spotřebu i průmyslovou výrobu v eurozóně,“  uvedl Cus Babic.

Evropským zemím se před letošní zimou podařilo naplnit zásobníky plynu, a to zejména díky dodávkám zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států. Podle odborníků však problémy kolem dodávek plynu ještě nejsou definitivně zažehnány. Plnění zásobníků po letošní zimě by mohla komplikovat mimo jiné zvýšená poptávka po energii ze strany Číny, kde se očekává oživování ekonomiky díky uvolňování koronavirových restrikcí.

Největší ztrátu majetku dosud zaznamenal Gennadij Timčenko. Nyní má majetek ve výši asi 16 miliard dolarů, přičemž většinu jeho majetku tvoří podíl v ruském producentovi plynu Novatek.

Daň za odchod z Ruska. Ropná TotalEnergies odepíše miliardy dolarů

Francouzská ropná společnost TotalEnergies stahuje své dva členy z představenstva ruské společnosti Novatek. Společnost odepíše v Novateku hodnotu svého podílu, která činí 3,7 miliard dolarů (85,1 miliardy korun), uvedla francouzský podnik. TotalEnergies byl jedním z posledních západních akcionářů v Rusku, většina firem odešla po invazi ruských vojsk na Ukrajinu, upozornila agentura Reuters.

Přečíst článek

Dodávky plynu zkomplikovala válka

Společnost Trafigura, která je jedním z největších obchodníků s komoditami na světě, ve čtvrtek uvedla, že Evropa bude muset v příštím roce dovézt „obrovské objemy“  LNG, aby kompenzovala výpadek v dodávkách zemního plynu z Ruska. Ceny plynu v Evropě budou podle ní muset zůstat vysoké, aby přilákaly dodávky LNG, které by jinak zamířily na jiná odbytiště ve světě.

Velkoobchodní cena zemního plynu pro evropský trh v klíčovém virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku se v první polovině listopadu vrátila pod 100 eur (2429 korun) za megawatthodinu (MWh). Od té doby však výrazně vzrostla, vzhůru ji tlačí příchod chladnějšího počasí. Dnešní obchodování cena termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu zakončila na zhruba 146 eurech (přibližně 3550 korun) za MWh.

Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko letos v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. Rusko omezování dodávek zdůvodňuje technickými problémy způsobenými sankcemi. Evropská unie ale tvrdí, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.

První energetický test je tady. Ze severu míří do Evropy arktický mráz

První energetický test je tady. Ze severu míří do Evropy včetně Česka arktický mráz

Teploty v severských zemích a ve střední a východní Evropě včetně Česka mají v nadcházejících dnech klesnout blízko nebo pod bod mrazu. Bude to první zkouška pro kontinent, jehož vlády i experti předpokládají, že letošní zima bude významným zátěžovým testem pro křehké systémy evropského trhu s energií v době zbavování se závislosti na ruských zdrojích, uvedl server CNBC.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Plovoucí zásobník a zařízení pro regasifikaci plynu Hoegh Esperanza během otevření terminálu LNG (Liquefied Natural Gas) ve Wilhelmshavenu, Německo, v sobotu 17. prosince 2022.

Německu kříží cestu k nezávislosti na ruském plynu nečekaná překážka: bomby z dob nacistů

Přečíst článek
Na globálních trzích s plynem se obnovuje rovnováha, trvá ale řada nejistot

Globální trhy s plynem obnovují balanc. Vyhráno ale ještě nemají, hrozbou je i nedostatek LNG

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme