Reklama

Po malajském královském fondu vstupuje do Česka i investiční banka

Brána do malajského královského paláce
Pixabay
Dušan Kütner
duk

Na konci loňského roku získal Malajský královský investiční fond souhlas od města Protivín ke koupi budov v podzámčí a přilehlé pozemky za 17 milionů korun. Nyní svůj vstup do Česka oznámila i malajská Královská investiční banka (The Royal Investment Bank of Kelantant, RIBK).

Reklama

Banka se chce věnovat především investicím v oblasti finančních technologií, nemovitostí, technologických parků a výrobě s důrazem na ekologii, obchodování s komoditami, dále vývoji softwarových a zdravotnických řešení, uvedla.

Raiffeisenbank

Dobrý rok pro Raiffeisenbank. Zisk jí stoupl o víc než 100 procent na 4,7 miliardy korun

Rok 2021 byl pro Raiffeisenbank rušný. Po akvizici Equa bank a Akcenty zvládla navzdory pandemii integrovat jejich zaměstnance i klienty a přitom zvýšit čistý zisk meziročně o 119 procent na na 4,69 miliardy korun, uvedla banka.

Přečíst článek

Malajský investiční fond získal ve své zemi licenci na provoz královské investiční banky. V Česku a celé EU bude působit přes licencovanou pobočku na Slovensku v podobě investiční společnosti RIB Slovakia. Licence v sobě zahrnou činnost investiční společnosti či správu fondů, ale také například instituci elektronických peněz.

Výše uvedené instituce působí v rámci prestižní investiční platformy The Royal Capital Club a jsou napojeny na mezinárodní skupinu IC Group, která je pro královský fond předním investičním poradcem. Klientela těchto investičních platforem se generuje z řad významných královských a investorských rodin či investičních celků podnikajících nejen v Malajsii, ale i na mezinárodním poli. Mezi nejvýznamnější zakladatele RIBK patří malajská královská rodina a král Muhammad V. Kelantanský.

Radomír Lapčík, zakladatel a člen představenstva Trinity Bank a holdingu SAB Finance

SAB Finance miliardáře Lapčíka vydělala rekordních 200 milionů. I díky posilující koruně

Společnost SAB Finance dosáhla v roce 2021 rekordních výsledků. Zisk před zdaněním a auditem se zvýšil o téměř 39 procent na 200 milionů korun. Výrazný nárůst ziskovosti zaznamenaly v rámci skupiny i česká Trinity Bank a FCM Bank na Maltě.

Přečíst článek

Reklama

„Filozofií královské rodiny jakožto hlavního investora je vize kladoucí důraz na nadčasovost, respekt k tradicím a udržitelnost hodnot,“ uvedl projektový manažer odpovědný za rozvoj investičního bankovnictví a člen představenstva IC Group Petr Merežko. „Na rozdíl od ostatních správců majetku pracujeme s dlouhodobým horizontem investování, jehož cílem je, aby děti, vnuci a pravnuci všech našich investorů měli spokojený, zdravý a aktivy podpořený život. Dosáhnout toho chceme pomocí diverzity a diverzifikace,“ dodal.

RIBK má v rámci královského fondu a poradenské sítě společnosti IC Group zastoupení ve více než patnácti zemích světa a v rámci skupiny společně spravují více než 50 miliard eur.

Malajský kapitál je v Česku neobvyklý, nicméně na konci roku se právě tamní královský investiční fond rozhodl pokračovat v investicích v jihočeském Protivíně. Fond již dříve koupil zámek Protivín i s přilehlým parkem, v prosinci získal souhlas od města Protivín ke koupi budov v podzámčí a přilehlých pozemků za 16,8 milionu korun. Fond chce v těchto prostorách vybudovat za 150 milionů korun kulturně-obchodní centrum s ubytováním. Samotný zámek chce fond do roku 2025 zrenovovat za zhruba půl miliardy korun.

Reklama

Související

Roger Ng, jediný bankéř Goldman Sachs, který šel před soud kvůli globálnímu skandálu kolem investičního fondu 1MDB, byl shledán vinným ze své role v drancování malajského fondu.

Exbankéř Goldman Sachs uznán vinným za miliardový podvod, hrozí mu 30 let vězení

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme