Po malajském královském fondu vstupuje do Česka i investiční banka

Na konci loňského roku získal Malajský královský investiční fond souhlas od města Protivín ke koupi budov v podzámčí a přilehlé pozemky za 17 milionů korun. Nyní svůj vstup do Česka oznámila i malajská Královská investiční banka (The Royal Investment Bank of Kelantant, RIBK).
Banka se chce věnovat především investicím v oblasti finančních technologií, nemovitostí, technologických parků a výrobě s důrazem na ekologii, obchodování s komoditami, dále vývoji softwarových a zdravotnických řešení, uvedla.
Rok 2021 byl pro Raiffeisenbank rušný. Po akvizici Equa bank a Akcenty zvládla navzdory pandemii integrovat jejich zaměstnance i klienty a přitom zvýšit čistý zisk meziročně o 119 procent na na 4,69 miliardy korun, uvedla banka.
Dobrý rok pro Raiffeisenbank. Zisk jí stoupl o víc než 100 procent na 4,7 miliardy korun
Zprávy z firem
Malajský investiční fond získal ve své zemi licenci na provoz královské investiční banky. V Česku a celé EU bude působit přes licencovanou pobočku na Slovensku v podobě investiční společnosti RIB Slovakia. Licence v sobě zahrnou činnost investiční společnosti či správu fondů, ale také například instituci elektronických peněz.
Výše uvedené instituce působí v rámci prestižní investiční platformy The Royal Capital Club a jsou napojeny na mezinárodní skupinu IC Group, která je pro královský fond předním investičním poradcem. Klientela těchto investičních platforem se generuje z řad významných královských a investorských rodin či investičních celků podnikajících nejen v Malajsii, ale i na mezinárodním poli. Mezi nejvýznamnější zakladatele RIBK patří malajská královská rodina a král Muhammad V. Kelantanský.
Společnost SAB Finance dosáhla v roce 2021 rekordních výsledků. Zisk před zdaněním a auditem se zvýšil o téměř 39 procent na 200 milionů korun. Výrazný nárůst ziskovosti zaznamenaly v rámci skupiny i česká Trinity Bank a FCM Bank na Maltě.
SAB Finance miliardáře Lapčíka vydělala rekordních 200 milionů. I díky posilující koruně
Zprávy z firem
„Filozofií královské rodiny jakožto hlavního investora je vize kladoucí důraz na nadčasovost, respekt k tradicím a udržitelnost hodnot,“ uvedl projektový manažer odpovědný za rozvoj investičního bankovnictví a člen představenstva IC Group Petr Merežko. „Na rozdíl od ostatních správců majetku pracujeme s dlouhodobým horizontem investování, jehož cílem je, aby děti, vnuci a pravnuci všech našich investorů měli spokojený, zdravý a aktivy podpořený život. Dosáhnout toho chceme pomocí diverzity a diverzifikace,“ dodal.
RIBK má v rámci královského fondu a poradenské sítě společnosti IC Group zastoupení ve více než patnácti zemích světa a v rámci skupiny společně spravují více než 50 miliard eur.
Malajský kapitál je v Česku neobvyklý, nicméně na konci roku se právě tamní královský investiční fond rozhodl pokračovat v investicích v jihočeském Protivíně. Fond již dříve koupil zámek Protivín i s přilehlým parkem, v prosinci získal souhlas od města Protivín ke koupi budov v podzámčí a přilehlých pozemků za 16,8 milionu korun. Fond chce v těchto prostorách vybudovat za 150 milionů korun kulturně-obchodní centrum s ubytováním. Samotný zámek chce fond do roku 2025 zrenovovat za zhruba půl miliardy korun.