AKTUALIZOVÁNO: Odpor k ukrajinskému obilí vynese Slovákům či Polákům miliardy z Bruselu

Evropská komise v zásadě dosáhla dohody s Polskem, Maďarskem, Slovenskem, Bulharskem a Rumunskem ohledně dovozu ukrajinských zemědělských produktů do Evropské unie. Uvedl to eurokomisař pro obchod Valdis Dombrovskis. Kyjev označil jakékoli omezení dovozu ukrajinského obilí do zemí Evropské unie je „zásadně nepřijatelné"
Dodal, že dohoda zahrnuje zrušení jednostranných omezení ze strany těchto zemí a zavedení mimořádných ochranných opatření u pšenice, kukuřice, řepky a slunečnicových semen. Podobu těchto opatření však nespecifikoval.
Podpora za sto milionů eur
"Děláme kroky k řešení obav zemědělců z Ukrajiny i ze sousedních členských zemí EU," napsal Dombrovskis na svém twitterovém účtu. Dohoda podle něj zahrnuje rovněž podporu pro zemědělce v Polsku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku a na Slovensku v hodnotě 100 milionů eur (zhruba 2,4 miliardy korun).
Kontroly českých dozorových úřadů u obilí, masa nebo vajec z Ukrajiny neobjevily nevyhovující vzorek. Není důvod, aby Česko zakazovalo dovoz těchto produktů, jako to udělalo Polsko nebo Slovensko, uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Všechny vzorky obilí a masa z Ukrajiny u kontrolorů prošly. Není důvod dovozy omezit, trvá na svém Nekula
Politika
Polsko, Maďarsko, Slovensko a Bulharsko podle serveru Politico tento měsíc omezily dovoz ukrajinských zemědělských produktů v reakci na protesty domácích zemědělců, kteří mají v důsledku dovozu z Ukrajiny problémy s prodejem své vlastní produkce. Rumunsko sice restrikce nezavedlo, připojilo se však k ostatním čtyřem zemím v tlaku na Evropskou komisi, aby problémy způsobené ukrajinským dovozem řešila.
"Jsem rád, že mohu oznámit, že jsme dosáhli politické dohody týkající se dovozu ukrajinských zemědělských a potravinářských produktů do EU. S pěti sousedními členskými státy EU a Ukrajinou jsme se dohodli, jak budeme situaci řešit," uvedl Dombrovskis ve videu umístěném na Twitteru.
[[Twitter status: https://twitter.com/vdombrovskis/status/1651993510222999557?s=61&t=9hlbWY3Yo4RnyKXLjAMY8g]]
Čeští zemědělci mají na skladech nadbytek obilí, důvodem je dovoz pšenice z Ukrajiny. Z průzkumu Zemědělského svazu ČR vyplývá, že v Česku je aktuálně uskladněno 2,6 milionu tun obilí, meziročně o 40 procent více. Od podzimu minulého roku se v Česku prakticky zastavily obchody s pšenicí, upozornil svaz. Ministerstvo zemědělství uvedlo, že do zemí EU se z Ukrajiny od února loňského roku dovezlo meziročně desetkrát více pšenice, než je běžné. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula už v pondělí uvedl, že zákaz dovozu - jako Slovensko, Polsko a Maďarsko - nechystá.
Naše obilí budeme muset pálit, varuje svaz zemědělců před dovozem z Ukrajiny
Trhy
Ukrajina rezolutně protestuje
Jakékoli omezení dovozu ukrajinského obilí do zemí Evropské unie je „zásadně nepřijatelné". Uvedlo to dnes ukrajinské ministerstvo zahraničí v nótě zaslané diplomatickým zástupcům EU a Polska v Kyjevě, napsala agentura Reuters. Polsko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko a Slovensko čelí protestům domácích farmářů, kteří dovoz ukrajinských zemědělských produktů považují za příčinu vlastních problémů s odbytem. Evropská komise jim slíbila podporu.
„Taková omezení, ať už je jejich odůvodnění jakékoli, nejsou v souladu s Asociační dohodou mezi Ukrajinou a EU a pravidly jednotného trhu EU," uvedlo ukrajinské ministerstvo. „Existují zákonné důvody pro okamžité obnovení dovozu ukrajinských zemědělských produktů do Polska, Rumunska, Maďarska, Slovenska a Bulharska, stejně jako pro pokračování vývozu do dalších členských států unie," dodalo.
Pšenice je v Česku poprvé levnější než před invazí, mouka však v obchodech zůstává o 40 procent dražší a pšeničné pečivo je stále o takřka 30 procent dražší. Pečivo by tedy správně mělo zlevňovat.
Lukáš Kovanda: Pšenice je nyní levnější než před invazí. Pečivo by správně mělo zlevňovat
Názory
Vše o inflaci
Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.
Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.